GeriGündem Mogan Gölü'ndeki balıklar için tehlike geçmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mogan Gölü'ndeki balıklar için tehlike geçmedi

GÖLBAŞI Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak ile Göl-Der Başkanı İsa Ömercan, Mogan Gölü'ndeki balık ölümleri tehlikesinin geçmediğini söyledi.

Başkan Haşlak, Mogan Gölü'ne verilen Kızılırmak suyunun gölde oksijeni yenilediğini ve suyun azalmasına rağmen balık ölümlerinin olmadığına dikkat çekerken, “Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Aniden düşüp yükselmesi ise gölde olumsuzluk oluşturabilir, balık ölümlerine neden olabilir” dedi.

Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Eylül ayı olmasına rağmen hava sıcaklarının mevsim normallerinin üstünde olduğunu belirtirken, “Bu yıl balık ölümleri olmadı. Gölde su seviyesi çok düştü ancak, Kızılırmak suyu gölün suyunu yeniledi, oksijen oranını artırdı. Bundan dolayı balık ölümü olmadı diye düşünüyorum. Hava sıcaklarının aniden düşüp yükselmesi de olumsuz bir etki yapabilir” dedi.

Mogan Gölü kıyısında su seviyesinin düşmesiyle birlikte tehlikenin halen geçmediğini belirten Göl-Der Başkanı İsa Ömercan ise, ani balık ölümlerinin şu ana kadar olmamasını sevindirici olarak nitelendirerek şöyle konuştu: “Bunu, Kızılırmak suyunun Mogan’a verilmesine bağlıyoruz. Ancak hava sıcakları aniden düşüp- çıkarsa, yine balık ölümlerinin olabileceği endişesini taşıyorum. Geçmişte bunun örneğini yaşamıştık. Umarım bu endişemiz boşuna çıkar.”


Göl-Der Başkanı İsa Ömercan, Mogan ve Eymir Gölü'nde suların çok fazla çekildiğini belirterek, “Kızılırmak suyu az veriliyor, onu da su tankerleri çekiyordu. Bu tankerlerin ne zamana kadar su çekeceğini, ne zamana kadar çimlerin sulanacağını bilmiyoruz. Ayrıca yaptırım imkanımız da yok” dedi.


Mogan Gölü kıyılarında suların çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan bataklık alanlarda kalan kayıklar ve bisitletleri işletmeciler çalıştıramıyor. Göl kıyısında işletmecilik yapan kayıkçılar, suların çekilmesiyle birlikte kayıkların karaya oturduğunu ve iskele olmadığı için müşteri alamadıklarını, kayıkların yürümediğini belirtti. Gölün bu kadar çekildiğine ilk defa tanık olduklarını belirten işletmeciler, “Kızılırmak suyu da fayda etmedi. Göl elden gidiyor” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle