GeriGündem Mobilyacı seri katili
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mobilyacı seri katili

Çocukluğunda yaşlı bir mobilyacının tecavüzüne uğradı. Bir arkadaşının da aynı mobilyacı tarafından tecavüz edilmesine tanık oldu. Yıllar sonra tanımadığı 3 mobilyacıyı enselerinden tek kurşunla vurarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklandı. Adı kamuoyunda ‘‘mobilyacı canavarı’’na çıktı. Üç kez idamı istenen Seyit Ahmet Demirci, duruşmalarda ‘‘şuursuzca öldürdüğünü’’ söyledi.

Esenler ve Bağcılar'da hiç tanımadığı ve rasgele seçtiği mobilyacıları öldürdüğü iddia edilen Seyit Ahmet Demirci, Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu olarak yargılanıyor. Çocukluğunu geçirdiği Fatsa'da yaşlı bir mobilyacının cinsel tacizine maruz kaldığını ve aynı mobilyacının çocukluk arkadaşı Habil'e de tecavüz ettiğini söyleyen Demirci, bu olayın etkisiyle mobilyacıları öldürdüğünü ileri sürmüştü.

Bu iddialar üzerine mahkeme heyeti, sanık Demirci'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesine karar verdi. Seyit Ahmet Demirci için önce Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden, sonra da Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu'ndan rapor istedi. Ancak mahkeme, sanığın akli dengesinin yerinde olduğuna dair raporları yeterli görmeyerek üçüncü defa Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan rapor istedi.

Mahkeme heyeti kararında, Demirci'nin savunmasının tıbbi açılarla değerlendirilmediğini belirterek ‘‘Küçük yaşta arkadaşının bir mobilyacı tarafından ırzına geçilmesi nedeniyle aradan bunca zaman geçmesine rağmen bu olayın etkisiyle suç işlediğini söyleyen sanığın, en azından ceza ehliyeti azaltacak derecede bir akıl hastalığı olması ihtimalinin değerlendirilmesi gereklidir’’ denildi.

ŞUURSUZCA ÖLDÜRÜYORDUM

İntikam almak için rasgele seçtiği mobilyacı kurbanlarını enselerinden tek kurşunla vurarak öldürdüğü iddia edilen Seyit Ahmet Demirci, kendisi gibi tecavüze uğrayan arkadaşı Habil'in intihar ettiğini söylemişti. Demirci, mahkemedeki savunmasında ‘‘Bir gün arkadaşım Habil'le beni bodruma indirip üstümüze saldırdı. Ben kaçtım, Habil kurtulamadı. Öldürdüğüm kişiler de ‘Bodrumda başka modeller var' dediklerinde çıldıracak gibi oluyor ve şuursuzca hareket ederek onları öldürüyordum’’ demişti.

Bir ay içinde aynı yöntemle 3 mobilyacı cinayeti işleyen Seyit Ahmet Demirci, ilk olarak 5 Mayıs 1998’de Esenler Turgut Reis Mahallesi Karaosmanoğlu Caddesi 435. Sokak 4 numaradaki Ali Osman Beldek'i, 4 Haziranda Bağcılar Yüzüncü Yıl Barbaros Caddesi'nde bulunan Gül Mobilya'nın sahibi Mehmet Kayatuzu'nu, 6 Haziranda ise, Esenler Atışalanı Caddesi 116 numarada bulunan Pınar Mobilya'nın sahibi Celal Pınargöz'ü öldürmüştü.

Seri katil kimdir

Seri katil kavramı, uzmanların yarattığı bir kavram değil. Medyanın yarattığı bir kavram. Ama en çok seri katilin çıktığı ABD'de bu kavram her kesim tarafından çok tutuldu. Konunu uzmanı FBI ise bu kavramı pek kullanmıyor.

FBI uzmanları, 2-3 kişi ya da daha fazla insan öldürmüş her katile ‘‘seri katil’’ demiyorlar. Örneğin bir mağazaya girip elindeki makineli tüfekle 7-8 kişiyi öldürüp 15 kişiyi yaralayan ve sonra da kendini vuran bir kişiye seri katil denmiyor.

Çok tehlikeli olan seri katillerin tanımlanması için daha başka ölçütler var. FBI'ın yıllarca sürdürdüğü çalışmalar sonunda elde ettiği verilere göre, bir katilin ‘‘seri katil’’ kategorisinde değerlendirilmesi için en az 3 cinayet işlemesi gerekiyor.

Seri katiller durdurulmadıkları sürece belirli aralıklarla cinayet işlemeyi sürdürüyorlar. İntihara eğilimli olan bu katilerde seksüel davranış bozuklukları var. Büyük çoğunluğu çocukluğunda cinsel tacize uğramış oluyor. Günlük yaşamda son derece aklı başında ve zeka düzeyleri normalin üstünde insanlar, ama ruhi dürtüleri için insan öldürüyorlar. Müthiş aşağılık duygusuna sahipler ve güç ihtiyaçlarını tatmin için öldürüyorlar. Seri katiller, hayvanlara eziyet etmeyi seven, çoğunluğu kronik alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olar kişiler. ‘‘Kafasının içindeki sesi’’ dinlediği için acımasızca insan öldüren seri katiller, eylemi tek başlarına gerçekleştiriyorlar.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False