GeriGündem MİT'e ağır suçlama, Clinton'dan Türkiye'ye Halep uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MİT'e ağır suçlama, Clinton'dan Türkiye'ye Halep uyarısı

MİT'e ağır suçlama, Clinton'dan Türkiye'ye Halep uyarısı
refid:20751227 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye'deki durumun çözümüne ilişkin çabaların sıkıntıya girdiği bir dönemde, İngiliz Independent gazetesi, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) muhaliflerin silahlandırılmasına göz yumduğunu öne sürerken, ABD de Suriye ordusunun Halep civarında yığınak yapmaya başladığı uyarısında bulundu.

Independent'ta yer alan Justin Vela imzalı ve İstanbul mahreçli haberde, Suriye’deki isyancıların Suudi Arabistan ve Katar tarafından silahlandırıldığı iddia edildi. Gazetenin haberinde, “silahların Suriye’ye Türkiye üzerinden gönderildiği, MİT'in de bu duruma zımnen destek olduğu” öne sürüldü.

Ankara’da görev yapan Batılı bir diplomat, Independent’a yaptığı açıklamada, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) mensup isyancılara Suudi Arabistan ve Katar’dan silah geldiğini, silahların Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiğini ve MİT’in de bu duruma üstü kapalı olarak destek verdiğini söyledi.

Türkiye-Suriye sınırında yaşayan bir ÖSO üyesi, “Türk hükümeti bizim silahlanmamıza yardımcı oldu” derken, silahların gemiyle Türkiye’de bir limana indirildiğini ve sonra da Türk yetkililerin müdahalesi olmadan sınırdan içeri girdiğini belirtti.

Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması uluslararası alanda sıkça dile getirilen bir fikir olsa da şu ana kadar muhalif gruplara silah sağlandığını resmen kabul eden hiçbir devlet olmadı.

TÜRKİYE'YE HALEP UYARISI
Bununla birlikte Batılı devletler, Suriye ordusuna silah satmakla suçladığı Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik adımlar atıyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün katıldığı bir toplantıda Rusya'dan Suriye'ye sevk edilen taaruz helikopterleri olduğu yönündeki bilgilerden dolayı kaygı duyduklarını ifade etti.

Clinton, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile katıldığı toplantıda, "Edindiğimiz bilgiye göre, Suriye güçlerinin son 24-48 saat içerisinde Halep çevresinde yığınak yaptığı görülüyor. Bu, stratejik ve ulusal çıkarları açısından Türkiye için bir kırmızı çizgi olabilir. Dolayısıyla bunu çok dikkatle takip ediyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Rusya'nın Suriye'ye silah göndermesinin şiddeti daha da tırmandıracağını söyledi.

Rusya'nın Suriye'ye yaptığı silah sevkiyatını durdurmasını isteyen Clinton, "Bize, daha önce, gönderdiklerinin Suriye'nin iç işleriyle alakası olmadığını söylediler, ama bu doğru değil" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle