Mısır'da darbenin mimarı: Abdulfettah el Sisi

Mısırda darbenin mimarı: Abdulfettah el Sisi

Mısır'da Arap Baharı ile iktidara gelen Müslüman Kardeşler, “Mursi'nin atadığı Genelkurmay Başkanı darbe yaptı, Ordu bize ihanet etti” derken, bütün dünyanın gözü dün geceki askeri müdahalenin mimarı Abdulfettah el Sisi’ye çevrildi.

Haberin Devamı

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı El Sisi, 1 Temmuz’da Mursi’ye verdiği “48 saat içinde politik krizi sonlandır” ültimatomuyla askeri müdahalenin kilit ismi haline geldi.

El Sisi, Mursi’nin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında eski genelkurmay başkanı Tantavi’yi görevinden almasından sonra ordunun başına geçmiş, bu gelişme üzerine ordu ile Müslüman Kardeşler arasında bir ittifak olduğu söylentilerinin ortaya atılmasına neden olmuştu.

Eşinin çarşaflı olduğu söylenen ve dindar olduğu bilinen Mısırlı general, Kasım 1954 Kahire doğumlu. 1977’de Mısır Askeri Akademisi’nden mezun olan El Sisi, 2006 yılında Pennsylvania'daki Amerikan Kara Harp Akademisi’nde yüksek lisansını tamamladı. 

Saha tecrübesi bulunmayan General El Sisi, Mübarek rejimi sırasında Suudi Arabistan’da askeri ataşe olarak görev yaptıktan sonra 2008 yılında Kuzey Askeri Bölge İskenderiye Komutanı oldu. Şubat 2011’de Arap Baharı’yla birlikte yaşanan devrim sırasında Sisi Genelkurmay Başkanı olarak Mursi tarafından göreve getirildi.

Mısırda darbenin mimarı: Abdulfettah el Sisi

El Sisi, geçen yıl Mursi karşısında böyle yemin etmişti.

Haberin Devamı

MUAMMER ELVEREN MISIR'DA 'BAHAR DARBESİ'Nİ HÜRRİYET DÜNYASI İÇİN İZLEDİ / FOTO GALERİ

MÜDAHALEDEN SONRA MISIR SOKAKLARI / FOTO GALERİ

BEKARET TESTİ TEPKİSİ

El Sisi, devrim sırasında Tahrir Meydanı’ndaki 17 kadın göstericinin zorla bekaret testine götürülmesi, çıplak aranması ve fuhuş yapmakla suçlanmalarını savunması nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Mısır Genelkurmay Başkanı, El Vatan gazetesine ‘bekaret testlerinin askerlerin göstericilere tecavüz etmediğinin kanıtlanması için zorunlu olduğunu’ söylemişti.

Kendisi ile bir araya gelen politikacı ve gazetecilerin ortak fikri El Sisi’nin önceliğinin orduya kaybettiği itibarını geri kazandırmak olduğunu ifade ediyor.

Aynı zamanda El Sisi, eğitim ve mühimmat yardımı aldığı ABD ordusuyla kurduğu yakın ilişkilerle tanınıyor. ABD, 1979 yılında yapılan İsrail-Mısır Barış Antlaşması'ndan Mısır ordusunun en büyük destekçilerinden. ABD, halen Mısır'a yıllık 1.3 milyar dolar yardım yapıyor.

Haberin Devamı

ABD SAVUNMA BAKANI İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in, hükümete verdiği 48 saatlik ültimatom sonrası Mısırlı mevkidaşı El Sisi’yle telefonda görüştüğü Pentagon tarafından açıklandı.

Görüşmede konuşulanlara ilişkin bilgi verilmezken Pentagon sözcüsü George Little, “Washington’ın demokratik süreçleri desteklediği iletildi” demekle yetindi.

Haberle ilgili daha fazlası: