GeriGündem Mışıl mışıl uyuyabilirsiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mışıl mışıl uyuyabilirsiniz

Çocuklar anne babalarıyla birlikte uyumayı çok sever. Ama anne baba endişelenir. Bu alışkanlık çocuğun gelişimini, bağımsız bir kişilik kazanmasını engeller mi? ABD'de iki ay önce yayımlanan bir makale, çocuklarına sarılıp uyumak isteyen ama sağlıksız olduğu düşüncesiyle buna yanaşmayan anne babaların yüreğine su serpiyor.

Çocuklar küçükken geceleyin uyandıklarında ilk iş kendilerini anne babalarının arasına sokulmayı alışkanlık haline getiriyor. Anne baba da ne yapacağını şaşırıyor: Çocuğu reddedip odasına geri mi göndermeli? Yoksa ona güvenlik ve sevgi aşılamak için bu isteğine boyun mu eğmeli?

Çoğu zaman da çocuğun bu talebini geri çevirmeye anne babanın yüzü tutmuyor!

Anne babaların doktorlara en sık sordukları sorular arasında, çocuklarla birlikte uyumanın sakıncalı olup olmadığı geliyor. Birçok doktor, çocuğun bağımsız bir kişilik geliştirmesi için ayrı bir yatağının, hatta ayrı bir odasının olması gerektiğini söylüyor.

İşte geçen kasımda ABD'de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Catherine Kelley, bu konuyu ele alan bir araştırma yayınladı. Dr. Kelley, anne babaları rahatlatacak bazı sonuçlara ulaşmış makalesinde. Sekiz ayrı kaynağa dayanarak kaleme aldığı makale, anne babaların yüreğine su serpiyor.

Doktor Kelley, yazısına sadece Doğu toplumlarında değil, Batı toplumlarında da çocukların anne babayla birlikte uyumalarının bir gelenek olduğunu söyleyerek başlıyor ve şu çarpıcı cümleyle hepimizi rahatlatıyor:

‘‘Bugün anne babalara çocuklarınızı yatağınıza almayın diye öğüt veren doktorlar, çocukluklarında muhtemelen anne babalarıyla birlikte uyuyorlardı!’’

Demek ki işin doğası bu. Her insan çocukluğunda bunu yapmışsa, endişe etmeye gerek yok.

BEBEKLERDE YARARLI

Dr. Kelley, birlikte uyumanın potansiyel faydalarını anlatmaya işin doğasından başlıyor:

‘‘Biyolojik perspektiften bakarsak, çocukla birlikte uyumak, onu koruma isteğinin doğal bir parçasıdır. Birçok memeli gibi insan yavrusu da nörolojik açıdan zayıf olarak dünyaya gelir ve hayatta kalabilmek için yalnızca besine değil, aynı zamanda yakın fiziksel temasa da ihtiyaç duyar.’’

Kelley birlikte uyumanın memeden beslenmeye de faydalı olduğunu belirtiyor. Uyku laboratuvarında deneylere katılan anne ve çocuklar meme emme açısından gözlemlenmiş. Rutin olarak anneleriyle uyuyan bebeklerin daha iyi ve uzun süreli meme emdikleri görülmüş.

Bir başka araştırmaya göre, anneleriyle birlikte uyuyan bebeklerin yalnız bebeklere göre daha uzun süre uyudukları ve uykuları sırasında ‘‘ani bebek ölümü’’ denilen ve tam nedeni henüz anlaşılamayan korkunç riskle karşılaşma oranlarının daha az olduğu bulunmuş.

Ancak çocukla uyumanın olumsuz yönleri de olabiliyor. İşte bu noktalara dikkat etmek gerek:

Anne sigara içiyorsa, çocuklarıyla uyuması doğru değil.

Anne babayla yatan çocuklarda boğulmaya ya da travmaya rastlanabiliyor. O yüzden, derin uyuyan, o gün çok yorgun olan ya da içki içmiş olan anne babaların çocuklarını yataklarına almamasında fayda var.

Doktor Kelley ‘‘Adolescent and Pediatric’’ Dergisi'nde yayımlanan bu çalışmasında aileleri çocuklarıyla birlikte uyumaya teşvik etmediğini, çünkü bu konuda elde yeterli bilimsel veri olmadığını da ekliyor.

Ama elde, birlikte uyumamayı gerektirecek bilimsel veri de yok!

Yani bu konuda doktorları değil, kalbinizin sesini dinleyebilirsiniz...

False