GeriGündem Miraç Kandili ne zaman oruç tutulur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Miraç Kandili ne zaman oruç tutulur?

Miraç Kandili ne zaman oruç tutulur?
Abone Olgoogle-news

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili ibadetlerle idrak edilecek. Yarın idrak edilecek Miraç Kandili'ni oruç tutarak geçirmek isteyen vatandaşlar ise Miraç Kandili orucu hakkında merak ettikleri sorulara internette yanıt arıyor. Peki, miraç Kandili ne zaman oruç tutulur?

Miraç Kandili orucuna dair merak edilen ayrıntılar, bu mübarek gece öncesi sorgulanmaya devam ediyor. Vatandaşlar, Miraç Kandili orucu hakkında merak edttikleri sorulara Diyanet'in verdiği yanıtı merak ediyor. İşte, konuya dair ayrıntılar...

Diyanet İşleri Başkanlığı; ' Kandillerde oruç tutmak isteyen kişi, kandil gecesinin olduğu günde mi, bir gün sonrasında mı oruç tutmalıdır?' sorusuna yanıt verdi. İşte, o konunun merak edilen yanıtı...

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi’, XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı, Şaban ayının son gününde güneşin batışıyla başladığı için, o gece teravih namazı kılınmakta ve Ramazan’ın son gününde güneşin batışıyla Şevval ayı başladığı için, o gecede teravih namazı kılınmamaktadır. Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela “Recebin ilk Cuma gecesi” dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine “Şaban’ın 15. gecesi” bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, “bayram gecesi” de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Bu itibarla kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle