GeriGündem Mini Cooper'ın efsanevi tasarımcısı İzmirli çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mini Cooper'ın efsanevi tasarımcısı İzmirli çıktı

İsmi Alec Issigonis. 'Sir' unvanı İngiltere Kraliçesi'nin, adı ve soyadı ise İzmirli olan ailesinin armağanı. 16 yaşını kadar İzmir'de yaşayan Issigonis, tahsil ve terbiye gibi gerekçelerle Londra'da alıyor soluğu.

İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında da, önce İngiltere, arkasından da bütün dünya onun 'Mini' tasarımı sayesinde rahat bir soluk alıyor. Tasarımda, Issigonis'in İzmir yıllarının izlerini apaçık görmek mümkün.

ASLINDA her şey, 1906 İzmir doğumlu bir vatandaşımız olan Alec Issigonis'in başının altından çıkıyor. Hayatının 16 yılını İzmir'de geçirdikten sonra tahsil için Londra'ya giden ve mühendislik eğitimi alan Issigonis, sadece İngiltere'de değil, bütün dünyada satış rekorları kıracak olan Mini arabalarının mimarı olacağını bilmiyordu elbette.

İşin ilginç tarafı, Issigonis, pek çok İzmirli gibi matematik dersinden de pek hoşlanmıyordu. Bu nedenle, Londra Politeknik Üniversitesi'nde tam üç kez matematik dersinden sınıfta kalmasında şaşırtıcı bir taraf yoktu. Şaşırtıcı olan, ‘‘Matematik yaratıcı beyinlerin tek gerçek düşmanıdır’’ diyen bir insanın, dünyanın en matematiksel aracının tasarımına imza atmasıydı.

Bunun için de önce okuldan mezun olmasını, arkasından da Morris motor Company'de çalışmaya başlamasını beklemek gerekecektir. Issigonis'in ilk tasarımı, sonraki 'mini'lerin büyükbabası sayılabilecek olan ‘‘Morris Minor’’dür. Süveyş Krizi'nin gündeme bomba gibi düşmesiyle birlikte küçük arabalara yönelik talep birdenbire artacak ve British Motor Company, bizim Alec Issigonis'i 'Mini'yi tasarlamakla görevlendirecektir. İlk 'Mini'ler de 1959 yılından itibaren İngiltere sokaklarında dolaşmaya başlayacak ve kısa sürede en çok sevilen araba niteliği kazanacaktır.

'Mini'nin şef tasarımcısı Gert Hildebrand'ın, AD dergisinin verdiği kitapçıkta yaptığı yoruma göre, Alec Issigonis'in tasarımında, İzmir'de geçirdiği yılların, yani Türk kültürünün izlerini bulmak mümkün.

Aslında hiç de haksız sayılmaz Gert Hildebrand. Çünkü Issigonis'in ilk tasarımında, kül tablası dışında hiçbir lüks ayrıntı yoktur. Bilindiği gibi, kül tablası, memleket mensuplarının hayatla ilişkisinin neredeyse vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bir puro tutkunu olan Issigonis'in, İzmir yıllarından zihninde kalan birkaç fotoğraftan biri budur muhtemelen.

İkincisi ise sadelik olsa gerek. Lükse karşı olduğunu söyleyen Alec Issigonis, bir de felsefi yorumunu yapıyor bunun: ‘‘Lüks, sürücünün dikkatini dağıtır.’’

'Mini' modeliyle büyük bir başarının altına imza atan Issigonis, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ‘‘Sir’’ unvanıyla da taltif edilecektir.

Kraliçe Elizabeth ile Cem Yılmaz’ın ortak noktası

60'lı yıllarda Mini otomobiller hemen herkesin gözdesi durumunda. Beatles, Peter Sellers, Charles Aznavour, Dudley Moore, Steve McQueen ilk akla gelen ünlü isimler. Kraliçe Elizabeth'in bile Mini ile çekilmiş bir fotoğrafı süslüyor dönemin İngiliz gazetelerini. Yanında da bizim Alec Issigonis elbette. 80'lerde, ünlü Fransız oyuncu Brigitte Bardot, süper minisiyle 'Mini'den inerken yakalanıyor fotoğrafçılara. Michael Caine'in başrolünü oynadığı ‘‘The Italian Job’’ filminde de Mini arabalar kasıp kavuruyor ortalığı. Türkiye'de de Beşiktaşlı futbolcu İlhan Mansız, komedyen Cem Yılmaz, yönetmen Sinan Çetin ve manken Tuba Ünsal, Mini kullanan ünlü isimler arasında.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False