Kritik toplantı sona erdi! Asgari ücrette son viraj

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2022 07:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15.30'da başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Yaklaşık 4 saat süren Kabine toplantısında milyonların dört gözle beklediği asgari ücrette artış beklentisi, Kurban Bayramı tatili, NATO Zirvesi ve orman yangınlarıyla mücadele konularının değerlendirildiği bildirildi.

Haberin Devamı

Üç haftalık aranın ardından bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 15:30'da başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sona erdi. Kritik başlıkların ele alınacağı toplantıda en önemli gündem maddesini asgari ücret artışı, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam çalışmaları oluşturacağı bildirildi.

MAAŞ ARTIŞLARI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafları olan işçi, işveren ve hükümet arasında son dönemde temaslar sıklaşırken toplanacak kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in brifing vermesi planlanıyor. Bu kapsamda yüksek enflasyona karşı asgari ücretlilere temmuz ayında ara zam verilmesi formülü üzerinde duruluyor. Kamu çalışanları ve emeklilerin de “enflasyona karşı ezdirilmemesi” politikası çerçevesinde yüzde 40 civarında zam yapılacağı belirtiliyor.

Kritik toplantı sona erdi Asgari ücrette son viraj

BAYRAM TATİLİ

Haberin Devamı

Toplantıda 4 günlük Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmayacağı da ele alınacak önemli başlıklardan birisi olacak. Bu sene 9-10-11-12 Temmuz’da kutlanacak Kurban Bayramı’nın son iki günü pazartesi ve salı gününe denk geliyor. Resmi tatil olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü de cuma gününe denk geldiği için milyonlarca kamu çalışanının 13-14 Temmuz’da idari izinli sayılıp sayılmayacağı da bugünkü kabine toplantısında netleştirilecek. Kamu çalışanlarının 13-14 Temmuz’da idari izinli sayılmaları halinde Kurban Bayramı tatili, 9-17 Temmuz arasında yapılacak.

Kritik toplantı sona erdi Asgari ücrette son viraj

Böylece bayram tatili 9 güne uzayacak.

Milyonların gözü Kabine’de

NATO ZİRVESİ

Kabinenin bir başka önemli gündem maddesi de İspanya’nın başkenti Madrid’te yapılacak NATO Liderler Zirvesi olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı 28-30 Haziran’da gerçekleşecek zirveyle ilgili son hazırlıkların ele alınacağı kabinede İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği, tahıl koridorundaki son durum da masaya yatırılacak. Toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.