GeriGündem Mihri Müşfik Hanım doğum gününde anılıyor - Mihri Müşfik Hanım kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mihri Müşfik Hanım doğum gününde anılıyor - Mihri Müşfik Hanım kimdir?

Mihri Müşfik Hanım doğum gününde anılıyor - Mihri Müşfik Hanım kimdir?

Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını ilk başlatan kadın ressam ve Güzel Sanatlar Akademisi olan İnas (Kız) Sanayi Nefise Mektebi'nin ilk kadın yöneticisi olarak pek çok kadın ressamın yetişmesinde emeği geçen, Mihri Müşfik Hanım doğum gününde anılıyor. Mihri Müşfik Hanım'ın portresini yaptığı kişiler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedictus de vardır. Peki, Mihri Müşfik Hanım kimdir?

Ressam Hale Asaf'ın teyzesi olan Mihri Müşfik Hanım, 26 Şubat 1886 yılında İstanbul'da, Kadıköy'ün Bahariye semtindeki Dr. Rasimpaşa Konağı'nda dünyaya geldi.

ARİSTOKRAT HAYATTAN BOHEM HAYATA

Tanınmış kişilerin portrelerini yapan Mihri Müşfik Hanım’ın portresini yaptığı kişiler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedict de bulunuyor. Kız öğrencilerin devam ettiği bir Güzel Sanatlar Akademisi olan İnas (Kız) Sanayi Nefise Mektebi'nin ilk kadın yöneticisi olan Mihri Müşfik Hanım, burada pek çok kadın ressamın yetişmesine katkıda bulundu. Resme olan tutkusu nedeniyle aristokrat yaşamını terk etti, bohem ve yoksul bir yaşam sürdü.

Babası, Askeri Tıbbiye'de ders veren ve "Tıbbiye Nazırı" veya "Tıbbiye Reisi" olarak da bilinen Dr. Çerkez Ahmet Rasim Paşa olan Mihri Müşfik Hanım, Avrupai bir eğitim gördü. Edebiyat, musiki ve resimle ilgilendi. Resme olan ilgisi diğerlerine göre ağır basıyordu. Yaptığı bir resmi Sultan II. Abdülhamit'e takdim edince saray ressamı Zonaro’nun öğrencisi oldu, kendisinden Beşiktaş’taki atölyesinde resim dersleri aldı. Böylece Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressam unvanını aldı.

İMZASIZ PEK ÇOK ESERİ VAR

Taha Toros’un kaleme almış olduğu ‘İlk Kadın Ressamlarımız’ isimli yapıtın dipnotlarından, sanatçının 1988 yılına kadar yapılan araştırmalarda Türkiye’de 32, İtalya’da 36, Fransa’da 23 ve Amerika’da 60’ı aşkın olmak üzere, 150 dolayında eseri kayıt altına alındı.

Sanatçı, eserlerinde eşi Müşfik Selami İnegöllü ile evli kaldığı (1905 - 1922) dönemde Mihri Müşfik, diğer dönemlerde ise Mihri Rasim imzasını kullandı. Sayısı azımsanmayacak yapıtlarında da imzaya rastlanmadı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False