GeriGündem Microsoft çalışanlarına coğrafya öğretiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft çalışanlarına coğrafya öğretiyor

Ürünlerindeki çeşitli politik ve coğrafi hatalar (Türkiye haritasının bir bölümünün Kürdistan olarak gösterilmesi gibi) nedeniyle milyonlarca doların yanı sıra prestij kaybeden yazılım devi Microsoft, çareyi coğrafya bilgisi kıt olan Amerikalı çalışanlarını eğitmekte buldu. Microsoft'un baş jeopolitik stratejisti Tom Edwards, firmanın yerel hassasiyetleri kavrayamama sorununu çalışanların temel coğrafya bilgisinden yoksun olmasına bağladı.

The Guardian'ın haberine göre, İskoçya'nın Glaskow kentinde düzenlenen Uluslararası Coğrafyacılar Konferansı'nda konuşan Edwards, Microsoft'u sıkıntıya sokan ve mali kayıplara yol açan hataları önlemek için coğrafya dersleri vermeye başladıklarını söyledi. Edwards, bir coğrafyacı olarak Amerikalıların dünyanın geri kalanından haberdar olmamak gibi kötü bir şöhrete sahip olduğunu da hatırlattı. Anketlere göre genç Amerikalıların yaklaşık yüzde 41'i Pasifik Okyanusu'nun yerini bilmiyor. Edwards, "Dolayısıyla ne kadar parlak beyinli olursa olsunlar, çalışanlarımızın dünyanın geri kalanından bihaber olması sürpriz değil" diye konuştu.

TÜRKİYE HARİTASINDA 'KÜRDİSTAN' ÖRNEĞİ

Küresel ölçekte faaliyet gösteren bir Amekiran şirketi olarak yerel hassasiyetlere daha fazla özen göstermeleri ve güvenilir olmaları gerektiğini vurgulayan Edwards, çeşitli ülkeleri kızdıran yanlışların aslında bilinçsizce yapılmış basit hatalar olduğunu savundu. Ancak Edwards, bu 'basit' hataların yerel bazda büyük infial yarattığına ve Microsoft'un bunu kasıtlı olarak yaptığını düşündürdüğüne dikkat çekti.

Microsoft'un ürünlerindeki siyasi anlaşmazlıklarla ilgili karar alması gerektiği zaman tamamen ticari açıdan olaya yaklaştığını ifade eden Tom şöyle devam etti:

"Türkiye haritasında Kürdistan'ın ayrı bir bölüm olarak gösterilmesi üzerine Kürdistan'ı haritadan çıkarma kararı aldık. Elltte bu Kürtleri incitti, ama Türkleri daha fazla gücendirmiştik ve Türkler bizim için daha önemli bir pazar. Bu zor bir ticari karardı, siyasi değil."

DÖVÜŞ OYUNUNDA İLAHİ

Tom Edwards'ın verdiği bilgiye göre Microsoft'un çeşitli ürünlerindeki hatalar ve gücendirdiği ülkeler şöyle:

- Zaman bölgelerini gösteren haritada farklı renge boyanan Cammu-Keşmir'in Hindistan'dan ayrı gibi görünmesi üzerine Windows 95 işletim sisteminin satışı ülkede yasaklandı. Büyük mali kayba uğrayan firma, Office 97'de renkli kodlamayı kaldırdı ve 100 bin kopya sattı.

- "Kakuto Chojin" adlı dövüş oyununda arka planda Kur'andan alınan 'ilahi' sesleri olduğu görülünce öfkelenen Suudi Arabistan hükümeti  Microsoft'u resmen protiesto etti. Oyun tüm dünyada piyasadan çekildi. Yapılan araştırmada oyunu Microsoft için yapan Japonların bu sesi çok sevdikleri ve kökenini araştırmadan oyuna ekledikleri ortaya çıktı.

- "Age of Empires 2" oyununda galip gelen Müslümanlar kiliseleri camiye çevirdiği için Suudiler yine ayaklandı ve oyunun bu ülkede satılması yasaklandı.

- Kore bayrağını ters gösteren bir Microsoft yazılımı bu ülkede büyük tepki gördü ve değiştirilmek zorunda kalındı.

- Windows'un İspanyolca versiyonunda cinsiyet bölümüne 'Hembra' yazıldı (İspanyolca'da kadın), ancak bazı Güney Amerika ülkelerinde (özellikle Nikaragua'da bu kelime 'fahişe' anlamında da kullanılıyor. Microsoft çareyi yazılımı değiştirmekte buldu.

- Tayvan'ı ülke olarak göstermenin suç olduğu Çin'de Microsoft çalışanları polis tarafından sorgulandı. Artık Tayvan Microsoft yazılımlarında ülke değil, bölge adı altında geçiyor.

- Cumhuriyet olarak bilinen Uruguay bundan gurur duyabilir, ancak Microsoft'un Outlook yazılım nedense 30 Nisan'ı kraliçenin doğumgünü olarak gösteriyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle