MHP’li Oktay Vural: Cumhurbaşkanı bir taş attı şimdi herkes o taşı çıkarmaya çalışıyor

MHP’li Oktay Vural: Cumhurbaşkanı bir taş attı şimdi herkes o taşı çıkarmaya çalışıyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili kararını eleştiren açıklaması hakkında "Cumhurbaşkanı bir taş attı. Şimdi herkes o taşı çıkarmaya çalışıyor. Milletin iradesini ayaklar altına almaktır bu, yok saymaktır bu" dedi.

Haberin Devamı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Erdem Gül ve Can Dündar'ın Anayasa Mahkemesinin hak ihlali yönündeki kararıyla tahliye edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karara saygı duymadığı yönündeki açıklamalarını eleştirerek "Cumhurbaşkanı bir taş attı. Şimdi herkes o taşı çıkarmaya çalışıyor. 'Ben gittikten sonra ülke karışacak' dedi. Ülkesinin bu kadar çalkalanmasını bekleyen bir Cumhurbaşkanı ülkedeki kurumlar arasında huzuru nasıl temin edecek? İnsanların hukuk devletine bakış açısını bu kadar yaralayan bir kimsenin yurt dışına çıkmadan önce Türkiye'yi karıştırmaya yönelik bu iradesi huzurlu bir Türkiye istemiyor demektir. 'Ben olmuyorsam Türkiye'de huzur olmasın' demek oluyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasa mahkemesi kararıyla ilgili açıklamalarından önce AK Parti Grup Başkanvekillerinin "Anayasa Mahkemesinin kararını uygun görüyoruz" dediklerini savunan Oktay Vural, "Cumhurbaşkanı'nın sözlerinden sonra onlarda bu kararı benimsemediklerini ifade ettiler. Cumhurbaşkanı'nın iradesini AKP yöneticileri ve Meclis Başkanı üzerinde tesis edildiği bu örneklerde çok açık çıkmıştır. Bugün tam bir vesayet vardır" dedi.

Haberin Devamı

"MİLLETİN İRADESİNİ AYAKLAR ALTINA ALMAK YOK SAYMAKTIR BU" 

Kürsüden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi kararıyla ilgili açılamasını dinleten Oktay Vural  şunları söyledi:
"Aslında zihin altında nasıl bir hukuk devletiyle mücadele edildiğini hukukun yok saydığını kendisini oraya getiren iradenin üzerine tahakküm kurmak istediğini ifade ediyor. Milletin iradesini ayaklar altına almaktır bu yok saymaktır bu. Bu aynı zamanda milletin kendisine yönelik bir yok sayma ifadesidir. Bu çerçevede hukuk devletinde biz kimsenin hukuka müdahale etmesini istemiyoruz. Yargının silah olarak kullanılmasını istemiyoruz. AKP döneminde yargı silah olarak kullanılmış. Farklı uygulamalar tecelli etmiştir." 

"YARGIYA MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ"  

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında çıkarılan yurt dışına çıkma yasağının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Vural, şöyle dedi: "Yargıya müdahale kabul edilemez. Hem Anayasa Mahkemesi konusunda mahkemelere talimat verecek şekilde yaklaşımlar. Adana'da Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yurtdışı yasağı getirmesi hukuku mahkemelerin siyasal amaçlarla ilgili kullanılma endişesini çoğaltmaktadır." 

Haberin Devamı

"CUMHURBAŞKANI'NIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMENİN ANLAMI YOK"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin kararına ilişkin sözlerini düzeltmemesi halinde Anayasa Uzlaşma Mutabakat Komisyonu masasına oturmalarının mümkün olmadığının söylenmesi ve bu konuda kendilerinin ne yapacağı sorulması üzerine Oktay Vural, şu cevabı verdi:
"Komisyonda çalışmayacaksanız neden üye verdiniz? Kılıçdaroğlu bu hafta içinde cevabımı bildireceğim demiştir. Biz Cumhurbaşkanıyla mı komisyondayız birlikte. Cumhurbaşkanı'nın ekmeğine yağ sürmenin bir anlamı yok. Bu parlamentoda bunlarla ilgili bir ortamı oluşturamıyorsak o zaman 'millete gidelim' ifadesi içinde Cumhurbaşkanı'nın ekmeğine yağ sürmek var. MHP bu konudaki tutumunu meclis başkanına bildirmiştir. Umarım CHP bu konuda kendi kanaatini oluşturacaktır. Anayasaya güvenmeyene yargı kararlarına güvenmeye bir iradeyle karşı karşıya olduğumuz ortadadır. Uzlaşma olur ya da olmaz. Hiç değilse uzlaşılmayan konuların neler olduğuna ilişkin kesin bir tespitin yapılarak milletimize bunun sebeplerini ortaya koymakta fayda vardır."