GeriGündem MHP'de Bahçeli yeniden Genel Başkan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP'de Bahçeli yeniden Genel Başkan

MHP'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, Devlet Bahçeli, 688 oy alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan kongrede, kayıtlı 1180 delegeden 1142'si 16 sandıkta oy kullandı. 1127 geçerli oy çıkarken, 15 oy da geçersiz sayıldı.

Bahçeli, 688 oy alarak yeniden MHP Genel Başkanlığı'na seçildi.

Genel Başkan adaylarından Ramiz Ongun 300, Koray Aydın 137 ve Aytekin Yıldırım ise 2 oy aldı.

Parti tüzüğüne göre, ilk turda salt çoğunluk sağlandığı için diğerturlara gerek kalmadan, Bahçeli dördüncü kez genel başkanlığa seçilmiş oldu.

Genel başkanlık seçiminin ardından delegeler, 70 kişilik Merkez Yönetim Kurulu ve 9 kişilik Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerini belirlemek üzere yeniden sandık başına gidecek.

"BUGÜN OMUZ OMUZA YÜRÜMEK GÜNÜ"

MHP Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Devlet Bahçeli, bugünün, ''geçmiş kırgınlıkları ve küskünlükleri aşarak, gönül birliği yaparak, omuz omuza yürümek'' günü olduğunu belirterek, ''Yürekleri vatan sevgisi ile çarpan, vicdanları ve gönülleri ipotek altına girmemiş, tüm vatanseverler ve milliyetçiler, bu milli şahlanışta yerini almalı ve bu büyük yürüyüşe mutlaka katılmalıdır'' dedi.

Bahçeli, genel başkanlığa yeniden seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yapmak üzere kürsüye, ''Başbakan Devlet'', ''Devletin başınaDevlet gelecek'', ''Kıskananlar çatlasın'' sloganları ile geldi.

Konuşmasında, kongrenin, ''MHP'nin vatan sevgisini yüreklerinde bir bayrak gibi taşıyan kadrolarının şahlanışına'' sahne olduğunu kaydeden Bahçeli, kongrede, Milliyetçi Hareket'in tarihinde yeni sayfaaçan önemli görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Kongrede, ''ülkücü miladın'' gerçekleştirildiğini ifade eden Bahçeli, partililere, kongrenin, ''şenlik ve şölen'' anlayışı ile geçmesi dolayısıyla teşekkür etti.  

Bahçeli, kongrenin, MHP'ye yakışan bir olgunluk içinde geçtiğini, seviyeli bir hizmet yarışına sahne olduğunu belirterek, ülkücü iradenin yeni dönemde, Milliyetçi Hareket bayrağını taşıyacak kadrolarını belirlediğini söyledi.

Tekrar genel başkan seçilmesinde kendisine gösterilen güven ve teveccühe minnettarlığını dile getiren Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Milliyetçi Hareket'in ideallerini gerçekleştirmek için başlattığımız mücadeleyi, sizden aldığımız güç ve sizlerle birlikte hedefe taşıyacağız.

Genel başkanlık takdirinizle, bu tarihi misyonu, Türkiye'nin onurlu geleceğini hazırlama misyonunun başarısı için gönülbirliği yapmak, gönül seferberliğini başlatmak zamanıdır. Göreviniz şerefli veçok ağır bir görevdir. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar çok çetin ve ağırdır. Sahip olduğumuz misyon, büyük sorumluluk ve fedakarlık gerektirmektedir.''

Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, Türk milliyetçilerinin, kutsaldavaya gönül vererek, yeni bir Kuvayi Milliye ruhunu harekete geçireceklerini vurgulayan Bahçeli, bunu başarmanın, tarihe, vatana vebüyük Türk milletine namus borcu olduğunu söyledi.

Bahçeli, Türkiye'nin geleceğine sahip çıkma mücadelesinde güçlerinin kaynağının, Türk Milleti'nin şerefli tarihine inançları ve güvenleri olduğunu ifade etti.

''Türkiye'nin tarihine inanmayanların, Türk milletine güvenmeyen, hor ve hakir görenlerin, teminatını dış mihrakların yörüngesinde arayanların, büyük milli onur ve haysiyet karşısında hüsrana uğrayacağını'' belirten Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

''Geleceğimizin teminatı sizlersiniz. Bugün, bütün Türk milliyetçilerinin, kucaklaşma, kenetlenme ve saflarını sıklaştırma günüdür. Gün, geçmiş kırgınlıkları ve küskünlükleri aşarak, bu yürüyüşte kol kola girmek, gönül birliği yaparak, omuz omuza yürümek günüdür. Yürekleri vatan sevgisi ile çarpan, milli heyecanını kaybetmemiş, vicdanları ve gönülleri ipotek altına girmemiş, milli değerlerine sahip çıkmak isteyen, Türkiye'nin milli birliğine ve bütünlüğüne duyarlı olan, Türkiye sevdasının tüm gönül erleri, tüm vatanseverler ve milliyetçiler, bu milli şahlanışta yerini almalı ve bu büyük yürüyüşe mutlaka katılmalıdır.

Milliyetçi Hareket'in şimdi önündeki en önemli görev, bu büyük gönül kervanının giderek şahlanmasında hedefe ulaşmasını sağlamaktır. Bunun için Türkiye'nin en ücra köşelerini dolaşarak, bu seferberlik çağrısını yapmaktır. Allah, bu mukaddes yolculuğunuzda yardımcınız ve koruyucunuz olsun, yolunuz açık, azminiz daim olsun.''

BAHÇELİ'NİN ÖZGEÇMİŞİ

MHP 7. Olağan Büyük Kongresi'nde, Devlet Bahçeli yeniden genel başkanlığa seçildi.


Genel Başkanlığa dördüncü kez seçilen Devlet Bahçeli'nin özgeçmişi şöyle:

1948 yılında Osmaniye'de doğan Bahçeli, ilk öğrenimini Osmaniye'de, orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Bahçeli, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nde yaptı.

Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğrenciyken, Ülkü Ocağı kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevinde bulundu.

1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisive bağlı yüksek okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev alan Bahçeli, 1970'li yıllarda, Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği,Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği (ÜMİD-BİR) ve Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneklerinin (ÜNAY) kuruculuğunda ve genel başkanlığında bulundu.

Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikası Ana Bilim Dalı'nda, 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü.

Bahçeli, Alparslan Türkeş tarafından göreve çağırılması üzerine, 17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa etti ve MÇP Büyük Kurultayı'nda parti yönetimine seçildi, daha sonra Genel Sekreterlik görevine getirildi. Bahçeli, 27 Kasım 1988 yılında gerçekleştirilen MÇP Olağanüstü Kongresi'nden sonra da yenidengenel sekreterlik görevini üstlendi.

Daha sonra MHP'nin yönetim organlarında da çeşitli görevler alan Bahçeli, Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra yapılan 6 Temmuz 1997 tarihli 5. Olağanüstü Kongre'de, MHP Genel Başkanlığı'na seçildi.

Bahçeli, 23 Kasım 1997 tarihindeki MHP 5. Olağan Kongresi'nde tekrar Genel Başkanlık görevine getirildi.

Devlet Bahçeli, 5 Kasım 2000'de yapılan 6. Olağan Büyük Kongre'de de yeniden genel başkan seçildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False