GeriGündem MHP Başbakan'a 'Tamam' dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHP Başbakan'a 'Tamam' dedi

MHP Başbakan'a 'Tamam' dedi
refid:23713227 ilişkili resim dosyası

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Anayasa'da uzlaşılan 48 maddenin kanunlaştırılması için MHP hazırdır" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şandır, Erdoğan’ın 48 maddeyi Meclis’ten geçirelim önerisi ile ilgili bir soru üzerine, “MHP’nin şartı şurtu yok. Hodri meydan. Bu teklif Sayın Devlet Bahçeli’ye aittir. Anayasayı değiştirmek ve  bu anayasayı yenilemek tüm siyasi partilerin, siyaset kurumunun topluma karşı bir taahüdüdür. MHP olarak samimiyet ile böyle bir uzlaşma komisyonunun kurulmasını, mümkün olabilenin yapılmasını ve bunun gerçekleştirilmesini yani kanunlaştırılmasını ilk baştan söyledik. Son Meclis Başkanı’nın ziyaretinde de Genel Başkanımız komisyonu başarılı bulduğunu, uzlaşılan konuları mümkün olduğunca artırarak kanunlaştırılması ama çalışmaya da devam edilmesi gerektiğini söyledi. Biz de söylüyoruz. Bu çalışma devam etmelidir, mutlaka sonuçlandırılmalıdır. Ama birlikte varılan sonuçlara herkes sahip çıkmalıdır. Aması, fakatı, ancağı yok bu işin. Toplum TBMM’den, siyasi partilerden çözüm beklemektedir. MHP olarak biz bu noktadaki her türlü gayrete varız, katkıya hazırız.” diye konuştu.

Şandır, “Bir iftar yemeğinin havasında böyle sokak ağzı ile meydan okurcasına muhalefeti samimiyete davet etmeye hakkı yoktur. Muhalefet buradadır. Ama iktidar partisi Sayın Başbakan'ın başkanlık hayali ile Kürt sorununu  PKK’nın talepleri doğrultusunda çözme vaadi, anayasa çalışmalarını tıkamaktadır. Varılan 48  maddelik uzlaşmayı önemli buluyoruz. Bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır.” dedi. 

“ASLA KABUL EDİLEMEZ ASLA HAKLI GÖRÜLEMEZ” 

Şandır, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’ın kadın gazetecilere yönelik tepki çeken sözleri ile ilgili, “Bu kutsal binaya hatta Türk milletine yakışmaz bir üslup izledik dün. Özellikle basın çalışanlarına, özellikle de bir hanım gazeteciye karşı bu çirkin davranışı telin ediyoruz. Asla kabul edilemez asla haklı görülemez. Kendi grubu da kendi seçmeni de kendi ailesi de bu milletvekilinin tekerrür eden, bir çok defa ortaya çıkan bu tavrını telin edecek, mahkum edecektir. Bu arkadaşımız yaptığının doğru olmadığını düşünüp, kendi vicdanında toplum nezdinde özür dileyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan önceki gün, "Herkesin muhalefet şerhi koyduğu maddeler var. Hadi yoğun bir çalışmanın içerisine girin, tatil yapmayın, ben arkadaşlarıma bunu söylemeye kefilim. Bu yaz içinde gelin şu anayasa işini halledelim. Hadi atalım bu adımı. 48 tane mutabık kalınan madde var. Bunu çıkarın 68'e 78'e, çıkaramıyorsanız 48'i hemen gelin Meclis'ten geçirelim. Olağanüstü olarak Meclis'i toplayalım. Hemen süratle 48 maddeyi Meclis'ten çıkaralım, ne kadar samimi olduğunuzu veya olduğumuzu orada ispatlayalım. " demişti.

False