MGK’da Doğu Akdeniz vurgusu: Türkiye haklarından taviz vermeyecek

MGK’da Doğu Akdeniz vurgusu: Türkiye haklarından taviz vermeyecek

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe’de toplandı. 4 saat 10 dakika süren toplantıda Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere terörle mücadele, Suriye ve Libya görüşüldü.Toplantının ardından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak, alaka ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz vermeyeceğinin bir kez daha dile getirildiği vurgulanarak “Türkiye’nin diyalogdan yana olduğu ifade edilmiştir” denildi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı saat 15.35’te başladı. 4 saat 10 dakika süren toplantının ardından yapılan 4 maddelik açıklamada şunlar kaydedildi:

TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARI

“PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurtdışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

TÜRKİYE DİYALOGDAN YANA

Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarına ilişkin görüş farklılıkları üzerinden gerginliği artırmaya tevessül eden aktörlerin faaliyetleri ele alınmış, Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz vermeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir. Gayriaskerî statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime davet edilmiş, bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye’nin her platformda ve öncelikle diyalogdan yana olduğu ifade edilmiştir. 

AVRUPA’YA SAYGI ÇAĞRISI

Haberin Devamı

Bölgesel ve küresel her ihtilafta, daima hakkın, hakkaniyetin, adaletin yanında yer alan Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki tutum ve eylemlerinin de aynı çerçevede gerçekleştiği belirtilmiş, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm kurumlara ve ihtilaflara müdahil devletlere, ülkemizin bu ilkeli duruşuna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerine saygılı olma çağrısında bulunulmuştur.

SURİYE VE LİBYA VURGUSU

Suriye ve Libya’da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye’nin, bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Uluslararası toplum da mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasp eden gayrimeşru oluşumlar ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere karşı somut adım atmaya davet edilmiştir.”

Haberle ilgili daha fazlası: