GeriGündem Mezarlıkların hüzünlü laleleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mezarlıkların hüzünlü laleleri

Van ve Hakkari dağlarında yetişen, kandilleri aşağı doğru olduğu ve nektar damlattığı için hüznü sembolize ettiğine inanılan ters laleler, 400 yıllık mezarlıkları süslüyor. İlkbaharla birlikte karın topraktan kalkmasıyla gösterişli, narin çiçekleriyle doğayı süsleyen ve önemli geofitler (soğanlı bitki) arasında yer alan ters laleler, Van'ın Gevaş İlçesi'ne bağlı Kurultu Köyü'ndeki mezarlıklarda, sevdiklerini kaybedenlerin yerine her gün gözyaşı döküyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Şevket Alp, Hakkari'de popülasyonu fazla olan ters lalenin buradan sökülerek Avrupa'ya götürüldüğünü, 4. ve 5. yüzyılda Avrupalılar tarafından tanınmaya başladığını söyledi.

 

Sevgilisini, eşini, çocuğunu, annesini ya da babasını kaybedenlerin kendi yerine ağlayan bu bitkiyle mezarlıkları süsleme özelliğinin asırlar öncesinden günümüze kadar geldiğini anlatan Alp, ''Genellikle lalelerin kandilleri yukarı doğru bakar ama bu bitkinin kandili aşağıya bakmakta ve nektar damlattığı için ağlamayı sembolize etmektedir'' diye konuştu.

 

Ters lalenin efsaneleştirildiğini ifade eden Alp, ''İsa'nın çarmıha gerilişinde boynunu büktüğüne inanılan ters lale, Hıristiyanlar tarafından da hüzün lalesi olarak kabul edilmiştir. Bazı kesimler tarafından ağlayan bir gelini de sembolize etmektedir. Bu nedenle bütün kültürler tarafından mezarlıklarda kullanılmıştır'' dedi.

 

Ters lalenin zaman zaman kaçak söküm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Alp, Anadolu şehirlerinin Hollanda'dan getirilen bitkilerle değil, ülkenin kendi doğasında yetişen ters lalelerle süslenmesi gerektiğini, bunun için belediyelerden destek beklediklerini kaydetti.

False