Mezarlığı internete taşıdılar

ÇORUM Belediyesi tarafından hizmete sokulan 3 boyutlu Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS) ile artık vatandaşlar nerede olurlarsa olsunlar, bulundukları yerden yakınlarının mezarlarını internet üzerinden ziyaret ederek dua okuyabilecek. Belediye Başkanı Turan Atlamaz, 50 bin YTL’ye mal olan sistem sayesinde şehir dışında bulunan vatandaşların da internet üzerinden yakınlarının mezarlarını ziyaret edeceğini söyledi.

Çorum Belediyesi yaptığı yeni çalışma ile vatandaşlara ilginç bir hizmet sundu. 3 boyutlu MEBİS ile vatandaşların mezarlıklara gitmelerine gerek kalmadan internet ortamından yakınlarını ziyaret etme fırsatını sunan belediye yaptığı bu proje ile dikkatleri üzerine çekti. Çorum’da defnedilen kişilere ait ada ve parsel numaralarını içeren mezarlık bilgisine ‘MEBİS’ üzerinden ulaşılabileceğini söyleyen AKP’li Belediye Başkanı Turan Atlamaz, “Dünyada kullanılan en üst teknolojilerin Çorum’da da kullanılması için çaba sarf ediyoruz. Şu anda sadece Ulu Mezarlık için bilgiler sisteme aktarıldı. Diğer mezarlıklarımızın bilgilerinin internet ortamına aktarılması çalışmaları devam ediyor. İsteyen hemşerilerimiz ‘www.kbs.corum.bel.tr’ internet sitesinden yakınlarına dua edebilecekler. Ramazan ayı nedeniyle yoğunluğun çok olduğu mezarlıklara artık gitmeden evlerinden ya da işyerlerinden ziyaret edebilirler. Ayrıca şehir dışında bulunan hemşehrilerimiz de bu teknolojiden faydalanarak yakınlarının mezarlarını ziyaret edecekler” dedi.

Hıdırlık, Çiftlik ve Ulu Mezar olmak üzere 3 mezarın bulunduğu Çorum’da belediyenin Araştırma Planlama Koordinasyonu Birimi uzmanlarından Harita Mühendisi 32 yaşındaki Nuri Burhan tarafından yapılan ve 50 bin YTL’ye mal olan sistemin 6 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını söyleyen Başkan Turan Atlamaz, bu projenin diğer illere de örnek olacağını düşündüklerini belirtti.
Mezarlık Bilgi Sistemini yapan Harita Mühendisi Nuri Burhan ise, dünyada kullanılan en üst teknolojilerin Çorum’da da kullanılması için çaba gösterdiklerini belirterek, “İl dışında bulunan vatandaşların yakınlarının mezarlarını ziyaret etmelerini sağlamak amacıyla bu sistemi oluşturduk. Sistem vatandaşlarımıza internet üzerinden mezarlıkta yatan kişinin tüm bilgilerini verirken, yattığı yerinde krokisini gösteriyor” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: