Mevlana Haftası ne zaman kutlanır?

Mevlana Haftası ne zaman kutlanır

Mevlana Haftası, 744 yıl önce hayata gözlerini yuman Mevlana'yı daha yakından tanımak ve tanıtmak üzere her yıl düzenlenmektedir. Mevlana Haftası kapsamında Konya'da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Peki, Mevlana Haftası ne zaman kutlanır? İşte, merakla araştırılan bu etkinlik dönemi hakkında bazı detaylar

Haberin Devamı

Mevlana Haftası her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliklere sahne olmaya devam ediyor. Mevlana'nın vuslata erişinin 744. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana'yı anlama üzerine kurgulanıyor. Peki, Mevlana haftası ne zaman kutlanır? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

MEVLANA HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?

Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan etkinlikler 7-17 Aralık tarihlerinde vatandaşlarla buluşturulacak.

MEVLANA HAFTASI NEDİR?

Konya'da düzenlenen 4. Uluslararası Mevlana Sempozyumu'nun ikinci gününde Mevlana'nın eserlerinde işlediği "sevgi" kavramı üzerinde duruldu.

Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Enstitü binasında gerçekleştirilen sempozyumda Hz. Mevlana üzerine araştırma yapan akademisyenler, büyük mutasavvıfın eserlerinde işlediği "sevgi" kavramını anlattı.
Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, yaptığı sunumda, sempozyumda Türkiye ve dünyanın önde gelen bilim insanlarının bir araya geldiğini söyledi.

Haberin Devamı

Sempozyumun ülke genelinde Mevlana'ya ilişkin en başarılı sempozyumlardan biri olduğunu belirten Kılıç, "Burada, başta Mesnevi ve Divan-ı Kebir olmak üzere Mevlana'nın eserleri inceleniyor. Eserlerindeki kavramlar üzerinde duruluyor." ifadesini kullandı.

Kılıç, 30 bine yakın beyiti olan Mesnevi'nin şerhleriyle ilgili araştırmalar yaptığını dile getirerek, "Şimdiye kadar bu konuda doktora tezleri yaptırdım. Bu şerhlerin hepsini derleyip, toparlayıp büyük bir seri halinde yayınlama hayalini kuruyorum. Bir de o şerhlerden hareketle bir sözlük oluşturmak istiyorum." diye konuştu.

"SADECE SEMA AYİNİŞERİFİNİN İZLENMESİYLE MEVLANA'YI ANLAMAK ÇOK ZOR"

Mevlana'yı anlamak için araştırmak, okumak gerektiğini vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:
"Sadece sema ayinişerifinin izlenmesiyle, bir sembolik halin, hareketin seyriyle Mevlana'yı anlamak çok zor. Sema izlemek, tiyatroya gitmek gibi basitçe düşünülebiliyor. Ancak oradaki her bir figürün, her bir hareketin mutlaka Mevlevilik'ten gelen bir anlamı var. Eğer onlar da anlatılabilirse, gelenler, en azından yerli turistlerimiz; 'Bu nedir, orada serilen kızıl postun anlamı nedir, okunan duanın anlamı nedir?' diye düşünürse daha faydalı olur, Hazreti Mevlana daha çok anlaşılır."

"MEVLANA'NIN SEVGİYE, HOŞGÖRÜYE, İNSANA BAKIŞI ÇOK FARKLIDIR"

Hz. Mevlana'nın büyük bir alim olduğunu aktaran Kılıç, şöyle devam etti:

"Mevlana sadece bizim, İslam dünyasının değil, bütün dünyanın çok önemli bir değeri. Özellikle sevgiye, hoşgörüye, insana bakışı çok farklıdır. 13. yüzyıl dünyası Orta Çağ'ı yaşarken, karanlığın içerisinde, çok büyük bir vahşet, dehşet, kirin-pisin, kargaşanın içerisinde, üstelik Anadolu Moğollar tarafından işgal edilmişken, bu dönemde bu kadar büyük bir şahsiyetin ortaya çıkması mucizattandır."

Kılıç, Hz. Mevlana'nın Kur'an-ı Kerim'den yola çıkarak insanı Allah'ın yarattığı en üstün varlık olarak gördüğünü, onun hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlara değer verdiğini bildirdi.

Hz. Mevlana'nın verdiği mesajlarla etkisinin halen devam ettiğine işaret ederek, "Yaşadığı yıllardan 800 yıl sonra bile hala onun etkisi varsa, Orta Asya'yı, Anadolu'yu, Ortadoğu'yu, Amerika'yı bile bu kadar etkiliyorsa bu konuda çok başarılı olmuş demektir." diye konuştu.