GeriGündem Metro kazısına tarihi eser engeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metro kazısına tarihi eser engeli

Abone Olgoogle-news


Mustafa KINALI / İSTANBUL

Aksaray'daki metro çalışması, 28 Nisan 2001'de kazılar sırasında çıkan Osmanlı ve Bizans dönemine ait tarihi eserler dolayısıyla hálá yapılamıyor. Durdurulan kazı çalışmaları, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun bu konuda vereceği kararı bekliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dursun Ali Çodur, ‘‘İnşallah Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gelecek yazı, ya da rapor çabuk sonuçlanır, kazı gecikmez’’ dedi. Taksim ve Yenibosna'dan gelen metro hatlarını Aksaray'da buluşturup Yenikapı'ya bağlayacak olan Muratpaşa Camii önünde kurulu metro istasyonunun şantiyesinde, bugünlerde hiçbir çalışma yok. Çodur, ‘‘Kazı sırasında Osmanlı hamamının cehennemlik kısmının tuğlalarına rastladık. Hemen Müzeler Müdürlüğü'ne haber verdik, zaten denetimi de onlar yapıyor. Daha sonra peşpeşe arkeolojik kazılar yapıldı ve Bizans dönemine ait çarşı ya da su dağıtım merkezi olduğu ortaya çıktı. Kesin sonucu arkeologlar söyler’’ dedi.

CNN Türk'ten Güven İslamoğlu'nun haberine göre de, İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri Bizans dönemine ait kalıntıların, tarih kitaplarında adı geçen ‘Forum Bovis- Bovis Meydanı’ olduğunu söylediler. Yetkililer, kalıntıların Ayasofya önünden Yedikule'ye kadar uzanan tarihi Nes Caddesi üzerinde bulunan ‘Forum Bovis’ yani Bovis Meydanı'nın varlığını ortaya çıkardığına bildirdiler. İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürü Halil Özek, ‘‘Antik yazarlar tarafından bahsedilen bu meydanla ilgili olarak, arkeolojik buluntularla bunu bir yerde kanıtlamış olduk’’ dedi.

Çıkan buluntular Bovis Meydanı'nda zengin bir yaşam olduğunu ortaya koyuyor. Cam kadehler, sikkeler, kaplar ve mozaik yapı taşları zengin yaşamın kanıtları... Bu buluntular, Erken Bizans, Orta Bizans ve daha sonraki dönemlere doğru hayatın devam ettiğinin bir göstergesi. Arkeolog Metin Gökçay da bu bölgede daha çok eser bulunduğunu ileri sürdü. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Aksel Tibet de, kazılara başlanmadan önce yaptığı açıklamada, metro çalışmalarıyla tarihi bir metronun kalbinin kazıldığını söylemiş ve ‘‘İstanbul'da kazılar bu şekilde devam ederse, çok önemli arkeolojik eserler, bilgiler gidecek’’ uyarısında bulunmuştu.

KAZI SÜRECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da kazılarda çıkan tarihi eserlerle ilgili, gazetecilerin soruları üzerine şunları söylemişti: ‘‘Metro, çağdaş bir zarurettir ve yapılır. Çözüm de beraberinde getirilir. Türkiye'de bürokrasi engeline takılma durumunda olursa, İstanbul bu gereken çağdaş hizmetlerden mahrum kalır.’’

False