GeriGündem İzmir Çeşme felaketi yaşadı! Meteoroloji'den son dakika hortum açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir Çeşme felaketi yaşadı! Meteoroloji'den son dakika hortum açıklaması

İzmir'in Çeşme ilçesinde dün gece bu zamana kadar görülmemiş bir hortum felaketi yaşandı. Hortum ve aşırı rüzgar öyle kuvvetliydi ki Alaçatı'da araçları 10 metre havaya kaldırıp savurdu. Çeşme'de bir vinç işçi barınaklarının üzerine devrildi, 16 kişi yaralandı. CNN TÜRK canlı yayınında İzmir'deki hortumu değerlendiren Prof. Dr. İhsan Çiçek, "Deniz suyu sıcaklığındaki artış arttıkça bu olayları daha da göreceğiz." diye konuştu.

 İzmir'in Çeşme ilçesinde meydana gelen ve 16 kişinin yaralanmasına neden olan hortumun verdiği hasar, günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı.

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağışın ardından Alaçatı Mahallesi Port mevkisinde denizde oluşan hortumun verdiği zarar, afetin boyutunu gözler önüne serdi.

İzmir Çeşme felaketi yaşadı Meteorolojiden son dakika hortum açıklaması

"DENİZ SUYU SICAKLIĞINDAKİ ARTIŞ ARTTIKÇA BU OLAYLARI DAHA DA GÖRECEĞİZ"

CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İhsan Çiçek şu bilgileri paylaştı:

"Hortumları tropikal hortumlar olarak niteleyebiliriz. Bu hortumlar Haiti’de ABD’de, Japonya’da, tropikal bölgelerde çok olan ve kuvvetli yağışlarla gelen yağışlardır. Ülkemizdeki hortumlar bunlardan farklı. Büyüklük ve oluşum mekanizmaları farklı. Onlar tropikal bölgelerde oluşup, 500 km çaplı, 1 hafta süren hortumlardır. Bizdekiler ise deniz üzerinde beliren, karaya gelip yavaşlayan, 15-20 dakikalık hortumlardır. O yüzden onlarla bunları ayırmak gerekiyor.

Türkiye’de de hortumlar deniz kıyılarında sıklığı ve şiddeti artıyor. Bunu da elbette tamamen iklim değişikliğine bağlamamak gerekiyor. Özellikle deniz suyu sıcaklığının oldukça yüksek olduğunun ifadesi. Çeşme’de 17-18 derece deniz suyu sıcaklığı. Atmosferdeki kararsızlık koşulları da buna yol açıyor. İzmir civarında bir soğuk cephe var. Önünde de yağış hattı var. Atmosferin alt ve üst katı arasındaki sıcaklık farkının büyük olması, yükselici hava hareketleri ile birlikte bu olay meydana geliyor. Deniz suyu sıcaklığındaki artış arttıkça bu olayları daha da göreceğiz.

Denizdeki su buharının artmasına bağlı olarak bunlar gelişiyor. Bu sıcaklı nemli su buharının yükselmesiyle birlikte dönüş yaratıyor ve hortumlar ortaya geliyor. Bunu besleyen de kararsızlık koşulları.

(Hortumları sahil kesimlerinde mi göreceğiz?) Evet. Bunlar kıyı kesimlerinde özellikle Akdeniz-Ege kıyılarında daha sık görülüyor. Karadeniz’de deniz sıcaklığı düşük olduğu için daha az görülüyor.

Deniz suyu sıcaklığı kriter burada. Burada bir enerji var. Enerji atmosferin alt ve üstü arasında kararsızlığı ortaya çıkıyor. Bunun muhakkak zeytinyağı gibi üste çıkması gerekiyor. Bunun gıdası su buharıdır.

(Hortum olduğunda ne yapmalıyız?) Camı penceresi olmayan bir yere geçmelisiniz. Banyoya örneğin. Oraya gidip orada beklemelisiniz. Dışarı çıkmamalısınız. Yerden kaldırdığı pek çok parça var. Kapalı bir yere geçilmeli, camı, penceresi olmayan bir yerde hacminizi küçültüp beklemeniz gerekiyor.

(Hortum sırasında ne yapmalıyız?) O anda yere yatmak avantajlı. Yüksekliği kurtarmamız gerekiyor. Atmosferde dönen parçalardan etkilenmemek için..."

İzmir Çeşme felaketi yaşadı Meteorolojiden son dakika hortum açıklaması

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER'DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de yaşanan hortum felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Soyer, "20 saniyede her şey yaşanmış. Gördüğümüz tablo üzücü. Çatılar büyük ölçüde uçmuş vaziyette. Araçları yerden kaldırıp yere çarpmış. Uzak Doğu’daki felaketler olarak bilirdik. İklim felaketleri, doğa felaketleri bize de o kadar uzak değilmiş" dedi.

İşte Soyer'in açıklamaları;

20 saniyede her şey yaşanmış. Gördüğümüz tablo üzücü. Çatılar büyük ölçüde uçmuş vaziyette. Araçları yerden kaldırıp yere çarpmış. Uzak Doğu’daki felaketler olarak bilirdik. İklim felaketleri, doğa felaketleri bize de o kadar uzak değilmiş. Doğa dengesini bozdukça onun üzerinde bir güç olduğumuzu zannettikçe doğa da herkese ağzının payını veriyor. Doğaya daha uyumlu ve doğayı koruyan yaşam tarzını, yönetimini ciddiye almamız gerekiyor. Bugün de felaketin yaralarını sarmak için Çeşme Belediye Başkanımızla hızla harekete geçiyoruz. Hızla destek vereceğiz.

Çok şükür ki sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar dışarıda olmadığı için de daha hafif atlatılmış oldu. Uçan kiremitler daha fazla hasar verebilirdi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Yanlarında olacağız. Uğradıkları hasar, zarar neyse yardımcı olmaya çalışacağız.

Tam tespit yapmadık. Özellikle sera bölgelerinde hasar olduğu duyumunu aldık. Urla-Kuşçu bölgesinde de yerinde arkadaşlar çalışmalar yapıyorlar. Hayvancılık ve tarımla uğraşan bölgelerde de hasar var. Yerinde tespit yapıp vatandaşlarımızın yararları sarmaya çalışacağız.

METEOROLOJİ'DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji yetkilileri, İzmir ve çevresinde kısa sürede benzer bir hava olayını beklemediklerini açıkladı.

Türkiye'de 2000'li yıllardan sonra daha sık görülen hortumun Antalya, Mersin, Muğla ve İzmir gibi deniz kıyısındaki kentlerde etkili olabildiği biliniyor.

HAVA SICAKLIĞI MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINA DÜŞECEK

Öte yandan, İzmir'de hafta sonundan itibaren hava sıcaklığı düşmeye başlayacak.

Bölgede 18-20 derece olan hava sıcaklığının gelecek hafta 5-7 dereceye inmesi, yüksek noktalarda da kar yağışının görülmesi bekleniyor.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False