Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalya'yı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

Meteoroloji son hava durumu raporunda 35 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de yağmur ve sağanak, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında ise yer yer gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak. Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Antalya'da kuvvetli fırtına ve sağanak etkili oluyor. Fırtına nedeniyle dalgaların boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü, Konyaaltı'nda yapımı devam eden köprünün hemen yanına geçici olarak yapılan ve geçici olarak ulaşımı sağlayan yan yol ve köprü sel sularının altında kaldı. CNN Türk Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında Türkiye'de Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesinin etkisi altında kaldığı için gök gürültülü yağışların olduğunu belirtti ve "Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesi de sıcak olduğu için güneyli rüzgarlar, lodos hakim. Lodos daha devam edecek" dedi.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz (Kahramanmaraş dışında), İç Anadolu (Sivas dışında) ile Batı Karadeniz'in (Sinop dışında) yağmur ve sağanak, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile Konya'nın güneybatı kesimlerinde kuvvetli, Muğla, Antalya çevreleri, İzmir ve Aydın'ın kıyı ilçeleri, Balıkesir'in batı kıyıları ile Isparta’nın güney, Burdur'un doğu kesimlerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısında güney yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

Sıcaklıkların Marmara ve Ege'de 2 ila 4 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Kıyı Ege, Batı Akdeniz, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile Konya'nın güneybatı kesimlerinde kuvvetli, Muğla, Antalya çevreleri, İzmir ve Aydın'ın kıyı ilçeleri, Balıkesir'in batı kıyıları ile Isparta’nın güney, Burdur'un doğu kesimlerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısında güney yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji 35 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

Haberin Devamı

PROF. DR. ORHAN ŞEN: LODOS DEVAM EDECEK

CNN Türk Meteoroji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında son hava durumu raporunu anlattı, şu uyarılarda bulundu:
"Kıyı Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Marmara'nın güney ve batısında yağışlar kuvvetli. Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Antalya, İzmir, Aydın, Bodrum, Marmaris'te, Burdur'un güney ve batısında şiddetli yağış bekleniyor. Kuvvetlinin bir ötesi şiddetli yağış bekleniyor. Kışa girdik. Bu sene güneyli akımlardan kurtulamıyor Türkiye... Bizim bölgemizde yüksek basıncın etkisi sürüyor. Yüksek basınç etkisi biraz daha sürecek gibi görünüyor.

Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesi sıcak olduğu için gök gürültülü yağışları getiriyor. Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesi de sıcak olduğu için güneyli rüzgarlar, lodos hakim. Lodos daha devam edecek. Doğu Anadolu haricinde güneyde şiddetli rüzgarların etkisindeyiz.

Haberin Devamı

İSTANBUL'DA SICAKLIK YARIN DÜŞECEK, CUMA TEKRAR YÜKSELECEK

İstanbul'da bugün aralıklı yağmur var. Bir bakarsınız güneş, bir bakarsınız yağmur olabilir. Yarın da devam edecek. Sıcaklıklar ortalamanın üstünde. İstanbullular gökkuşağını seyredebilir. Yarın İstanbul'da sıcaklık 3-4 derece düşüyor, Cuma günü tekrar ısınıyor, 17-18 derecelere çıkıyor. Aralık'ın 15'ine kadar böyle devam edecek gibi gözüküyor.

KAYAK MERKEZLERİNDE KAR YOK

Doğudaki kar yükseklikleri de çok az. Hala Erciyes’te kar yok. Doğu Anadolu’nun yüksek dağlarında da 10-15 cm'lik var var. Bolu Kartalkaya'da 15 cm kar var, diğerlerinde yok. Kayak merkezlerinde kar yok. Yer altı suyu ve kayak turizmi açısından önemli kar."

Haberin Devamı

METEOROLOJİ UYARMIŞTI: ANTALYA'DA KUVVETLİ FIRTINA

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'nün verdiği 'turuncu kod'lu uyarının ardından gece saatlerinde Antalya'da fırtına etkili oldu. Sabah saatlerinde etkisini artıran fırtına nedeniyle kentin ana arterlerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Saatteki hızı 123 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi. İtfaiye ekipleri, ağaç devrilmesi ve çatı uçması ihbarlarına müdahale etti.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

Konyaaltı Sahili'nde dev dalgalar oluştu. Dalgaları izlemek isteyen bazı vatandaşlar, sahili kuş bakışı gören varyanta gelerek fotoğraf çektirdi. Fırtına nedeniyle kent merkezinde bir süper marketin önündeki çadırın yıkıldığı görüldü. Antalya Havalimanı'nda da uçak seferleri aksadı. Fırtına nedeniyle alana inemeyen uçaklar, başka kentlere yönlendirildi. Şiddetli fırtına nedeniyle Antalya Havalimanı'ndan kalkacak uçaklara da izin verilmedi.

Haberin Devamı

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

YARIN SABAHA KADAR SÜRECEK

Meteoroloji, fırtınanın hızının sabah saatlerinde en yüksek olduğu noktaları Kemer ilçesi Sığlık Feneri 123.8 km, Konyaaltı ilçesi Balıkçı Barınağı 110 km, Konyaaltı ilçe merkezi 90 km, Antalya kent merkezi 82.8 km olarak açıkladı. Antalya'nın batı yönündeki Kemer ilçesi ve çevresinde daha etkili olması beklenen fırtınanın yarın sabah saatlerinde dinmesi bekleniyor.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü, dün 'turuncu kod'lu uyarı yayınlamış, güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına, yüksek kesimlerde kuvvetli fırtına beklendiğini bildirmişti. Uyarıda, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenmişti. Metrekareye 75- 100 kilogram yağışın düşeceği bildirilmişti.

"DALGALARIN BOYUTU 2-3 METREYİ BULMUŞ DURUMDA"

DHA muhabiri Alparslan Çınar, "Dalgaların boyutu 2-3 metreyi bulmuş durumda, ağaçlar söküldü. Fırtınanın hızının 100 kilometreyi bulması bekleniyor. Birçok ağaç şiddetli fırtınaya yenik düştü. Deniz çamura dönmüş durumda, oldukça zorlanıyoruz. Antalya'da kıyı kesimde son durum bu şekilde. Antalya Havalimanı'nda uçuşlara kısa süreliğine de olsa ara verildi" dedi.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

HASTANENİN DIŞ CEPHESİ UÇTU

Fırtına nedeniyle Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde servislerin bulunduğu binanın dış cephe kaplamaları yerinden koptu. Sökülen kaplamalar ve beton parçaları otopark kısmına düştü. Otoparkın çevresi itfaiye ekibi tarafından güvenlik amaçlı kapatılırken, binadan sarkmakta olan kaplamaları onarım çalışmaları sürüyor.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

ÇOK SAYIDA AĞAÇ DEVRİLDİ

Dumlupınar Bulvarı üzerinde bulunan reklam panoları da şiddetli rüzgar nedeniyle devrildi. Tahta parçalarının etrafa uçuşması nedeniyle yoldan geçen araç sürücüleri zor anlar yaşadı. Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçesinde çok sayıda ağaç devrildi. Caddelere devrilen ağaçlar trafiği aksatırken, park halindeki araçların üzerine devrilen ağaçlar hasara yol açtı. Kentin işlek bulvarlarındaki çöp konteynerleri ise fırtınayla birlikte savruldu. Yolda seyreden araç sürücüleri, aniden önlerine çıkan konteynerlere çarpmamak için çaba harcadı.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Konyaaltı ilçesinde Bahtılı- Çakırlar kara yolu üzerinde yapımı devam eden köprünün hemen yanına geçici olarak yapılan ve ulaşımı sağlayan yan yol sel sularının altında kaldı. Dağdan dere yatağına gelen sel sularına bir süre direnen asfalt yol, daha sonra parçalanarak suyla birlikte denize sürüklendi. Yol jandarma ekipleri tarafından trafiğe kapatıldı.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

ARAÇLAR YOLDA KALDI, EVLERİ SU BASTI

Antalya'da etkili olan sağanak ve fırtına nedeniyle yollarda olan sürücüler, zor anlar yaşadı. Antalya- Kemer kara yolundaki Batı çevre yolunun etrafında çok sayıda araç kalırken, bölgedeki evlerin zemin katlarını da su bastı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, çok sayıda ihbara gidiyor.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü


Öte yandan Konyaaltı ilçesinde Liman Mahallesi'ndeki sokaklarda suyun yüksekliği, 1 metreye ulaştı. Kızılarık Mahallesi'nde iş yerinin camları ise fırtına nedeniyle kırıldı. Döşemealtı ilçesi Nebiler Mahallesi'nde de metrekareye son 24 saate düşen yağış miktarı, 182 kilogramı geçti. Rüzgarın hızı öğle saatlerinde Kemer'de 130 km/saat, Konyaaltı'nda 115 km/saat ve Antalya Körfezi'nde 100 km/saat'e ulaştı.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

TEKNELER DALGALARIN ARASINDA KALDI

Antalya dün geceden itibaren devam eden kuvvetli yağış ve rüzgar öğle saatlerinde etkisini artırdı. Kaleiçi Yat Limanı'ndaki tekneler yükselen dalgaların arasında kaldı. Bazı tekne sahipleri ise zarar gelmemesi için teknenin başında bekledi. Yat Limanı'na inen merdivenlerden akan su ise bir şelaleyi andırdı.

Öte yandan yağmur nedeniyle Yüzüncü Yıl Bulvarı'ndaki alt geçit su ile doldu, geçide giren bazı araçlar suda kalırken, bazı araçlar ters yöne girerek çıkmaya çalıştı.

OKUL BAHÇESİNDE ÖĞRENCİLERİN ZOR ANLARI

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde yağış nedeniyle göle dönen okul bahçesinde öğrenciler zor anlar yaşadı. İlçede sabahın ilk saatlerinden itibaren etkili olan yağmur günün ilerleyen saatlerinde şiddetini artırarak devam etti. Bazı bölgelerde yaşamı olumsuz etkileyen yağmur nedeniyle Yeniköy İlköğretim Okulu öğrencileri de büyük zorluk yaşadı. Yağış sonrası okul bahçesi göle dönerken, okuldan çıkıp evlerine gitmek isteyen öğrenciler bahçede yürümekte güçlük çekti. Bazı veliler çocuklarını sırtında taşıyarak okulun bahçesinden çıkardı. Öğrencilerin yaşadığı zor anlar bir öğrenci velisinin cep telefonu kamerasıyla saniye saniye kaydedildi.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

SERİK'TE DERE TAŞTI, TARIM ALANLARINI SU BASTI

Serik'te dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağışta Boğazkent, Karadayı ve Belek mahallelerinde Acısu Deresi'nde debinin yükselmesi ile tarım alanlarını su bastı. Karadayı ile Boğazkent mahallesi arasında ulaşımı sağlayan yolun iki tarafındaki tarım arazileri zarar gördü. Boğazkent'teki barınakta da teknelerin bulunduğu alanda su seviyesi yükseldi.

Meteoroloji uyarmıştı... Fırtına Antalyayı vurdu: Dalga boyu 3 metreyi aştı, ağaçlar söküldü

MAĞAZA ÇATISININ METAL KAPLAMASI UÇTU

Manavgat Caddesi'ndeki bir mağazanın çatı kaplaması ise fırtına nedeniyle yerinden çıkarak, yola düştü. Olay yerine gelen polis ekipleri, güvenlik tedbiri aldı. Mağaza çalışanları, kaplamanın çatıda kalan kısmını çıkarttıktan sonra yoldaki metal parçaları kaldırdı. Yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından kapanan Manavgat Caddesi ulaşıma açıldı. Namık Kemal KILINÇ- Ömer KARÇA/SERİK- MANAVGAT (Antalya), (DHA)

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: