GeriGündem Memet Fuat toprağa verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memet Fuat toprağa verildi

Abone Olgoogle-news

Nazım Hikmet'in, şiirlerinde "Oğlum Memet"diye seslendiği Türk edebiyatı ve voleybolunun önemli isimlerinden Memet Fuat Bengü'nün cenazesi, Altunizade Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine, Bengü'nün oğlu ve A Milli Erkek Voleybol Takımı Yardımcı Antrenörü Kenan Bengü, İl Spor Müdürü Vedat Bayram, Üsküdar Belediye Başkanı Yılmaz Bayat, Sanatçı Müjdat Gezen ile aralarında Yaşar Kemal, Selim İleri, Enis Batur, İnci Asena, Turgay Fişekçi'nin bulunduğu çok sayıda edebiyatçı katıldı.  Törene, Kültür Bakanı Hüseyin Çelik de çelenk gönderdi.

Kenan Bengü, törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Fatih SultanMehmet gibi bazı insanların yaptıklarıyla anıldıklarını, bazılarının ise isimsiz kahramanlar olduğunu ifade ederek, "Babam Memet Fuat da, Türk edebiyatında, sporunda isimsiz bir kahramandır" dedi.

Yazar Yaşar Kemal de, Memet Fuat'ın, yaşamını Nazım Hikmet'in eserlerini Türkiye'ye kazandırmaya adadığını belirterek, "Bugün Türk edebiyatında Nazım Hikmet varsa, bunu biraz da Memet Fuat'a borçludur" dedi.
 
Türk edebiyatında bugün artık Memet Fuat gibi insanlar kalmadığınadikkati çeken Kemal, "Memet Fuat, tüm ömrünce Türk edebiyatında aydınlık bir fener gibiydi" diye konuştu.

azar Selim İleri de, ilk yazılarının Yeni Ufuklar ve Memet Fuat'ın yayınladığı Yeni Dergi'de çıktığını anlatarak, "Diyebilirim ki, imlayı bile ondan öğrendim, çok büyük ayrılık duygusu içindeyim" ifadesini kullandı.
 
Yazar Ataol Behramoğlu da, Memet Fuat'ın eleştiri yazılarında her zaman aydınlanmacı ve modern edebiyatı savunan düşünceler ortaya koyduğunu ancak bunun yaparken de toplumcu ve toplumcu ahlaka bağlı kaldığını söyledi. Behramoğlu, Memet Fuat'ın daima herkes için bir yol gösterici konumunda olduğunu da söyledi.
 
Yazar Turgay Fişekçi de, Memet Fuat'ın, Nazım Hikmet ile önemli bir Osmanlı soylusu olan annesi Piraye Hanım'ın karşıt iki kişiliğininçatışmasından ya da buluşmasından oluşmuş kendine özgü bir kişiliği bulunduğunu söyledi.

False