Mehmet Görmez: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...

Güncelleme Tarihi:

Mehmet Görmez: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 22, 2013 13:25

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Birleşmiş Milletler (BM) projesi olan ve kadına karşı din adamlarının eğitilmesini öngören projenin protokol imza töreninde gündeminde Suriye’de yaşanan katliam vardı. Görmez burada BM’ye seslenerek, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” dedi.

Haberin Devamı

Radikal Gazetesi'nden Miray Çimen'in haberine göre “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması” konulu işbirliğinin imza protokolü töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, projenin Birleşmiş Milletler (BM) projesi olduğunun altını çizdi. Törende bulunan BM Temsilcisi Zahidul Hugue’ye seslenen Görmez şunları söyledi:

İŞTE GÖRMEZ'İN O AÇIKLAMALARI'KADINA KARŞI ŞİDDETLE UĞRAŞACAĞINIZA...'

'“BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar, hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan bütün kuruluşlar bugün meşruiyet krizi yaşıyor. Ben öncelikle BM temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin. İnsanlığa karşı cinayetleri önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan haklarını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyecekler.

Haberin Devamı

'BM’NİN 1 KURUŞUNU HARCAMAYACAĞIM'

Ben dün bir karar aldım. Dostumuz (BM temsilcisi Hugue) kusura bakmasın. Biz 2010 yılından itibaren bu projeye destek veriyoruz. Bundan sonraki kısmında en azından Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. Kabul etmiyorum o parayı. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemeye kullansın. Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var.”

Görmez'in sözleri Diyanet'in twitter'daki Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Resmi Sayfası'nda da yer aldı

Mehmet Görmez: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...

Mehmet Görmez: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...

Haberin Devamı


DİYANET'TEN AÇIKLAMA

Görmez'in sarf ettiği sözlerin tartışma yaratması üzerine Diyanet İşleri Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden konu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bugün Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi imza töreni esnasında Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kadına karşı şiddeti reddeden, kadına karşı her türlü ayrımcılığı “en kötü ırkçılık” ilan eden 20 dakikalık konuşmasında BM’nin insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi konularda artık inandırıcılığını kaybettiğini ifade etmek için söylediği bir cümleden kadın aleyhtarı bir yargı ve düşünce üretmek ve bunu sosyal medya üzerinden bir kampanyaya dönüştürerek topluma takdim etmek hiçbir iyi niyetle bağdaştırılamaz."

BAKMADAN GEÇME!