Meclis vatandaşa 'çare' olamıyor

Vatandaşlar; sıkıntı, talep ve beklentileri için devlet daireleri yerine, Meclis'te çare arıyorlar.

Haberin Devamı

Her konuda TBMM Dilekçe Komisyonu'nabaşvuran vatandaşlar, bazen ''yerine getirilemeyecek ve ilginç'' istekleri, bazen de haklı sorunlarına yanıt alamıyorlar.    Dilekçe Komisyonu, şikayet konuları ve iddiaların doğru olup-olmadığını ilgilibakanlıklara soruyor.    

TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuranlardan biri de Şırnak'ın İkizce Köyü'nde yaşayan Mehmet Uzar... Uzar, ''sayaç okunmadan'' kendisine cezalı elektrik bedeli tahakkuk ettirildiği için mağdur olduğundan şikayet etti. Uzar'ın şikayeti, Komisyon tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na iletildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ''terör nedeniye'' endeks okuması ve sayaç kontrolü yapılamayan İkizce Köyü'nde sayaç taktırılması ve abonelik işleminin yapılması konusunda bildirimde bulunulduğunu, ancak işlemlerin yaptırılamadığını, bu arada tüketilen elektrik için de kaçak elektrik bedeli tahakkuk ettirildiğini ve olayın Savcılığa intikal ettiğini bildirdi.
   
14 MİLYAR KONUT KREDİSİ İSTEDİ
   
Ordu'da yaşayan ihsan Çağman da ilginç bir istekle TBMM'ye başvurdu. Çağman, Ziraat Bankası'ndan emekli olduğunu ve ev almak için8 yıl vadeli 14 milyar lira kredi talep etti.

Çağman'ın isteği Devlet Bakanlığı'na iletildi. Ancak, Ziraat Bankası'nın konut kredisi vermediği, bankadan maaş alan emeklilerin maaşlarının üç katı kadar 1 yıl vadeli tüketici kredisi kullanabilecekleri belirtildi.Bir finans kurumuna yatırmış olduğu dövizi alamayan Bursa Osmangazi'deyaşayan Eyüp Şire Mimar ve İsmail Hakkı da çareyi TBMM'de başvurmakta buldular. Mimar ve Hakkı'nın şikayeti Başbakanlığa iletildi. Başbakanlık, Söz konusu finans kurumunun  halen tasfiye işlemlerinin sürdüğünü belirterek, öncelikle tasfiye kurulu ile temasa geçilmesininyerinde olacağını bildirdi.  

Haberin Devamı

Ardahan Posof'ta yaşayan ve evi yanan Tahir Kartal da TBMM'den yardım istedi. Kartal'ın dilekçesi, Devlet Bakanlığı'na iletildi. Devlet Bakanlığı, Komisyon'a gönderdiği yazıda, Kartal'ın Posof SosyalYardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 4 milyar 650 milyon lira talepte bulunmasına karşılık 300 milyon lira ödenek verildiği, vakıf imkanlarıyla evinin onarımı için 350 milyon lira yardım daha yapıldığıbelirtildi. Bursa'da yaşayan Kadri Yazıcıoğlu, Türk Telekom'un, kendi imkanlarıylakurmuş olduğu santramdan her ay santral kullanma ücreti aldığını, bunun kanunsuz ve mesnetsiz olduğundan yakındı. Ulaştırma Bakanlığı, Yazıcıoğlu'ndan alınan ücretin Ocak 2001 dönemineait olduğunu ve yapılan yasal değişiklik nedeniyle Nisan 2001'den itibaren aylık ücret alınmadığını bildirdi.

Ankara'da yaşayan Mehmet Karagöz ve arkadaşları, Bayburt DayanışmaDerneği'nde kanunsuz ve usulsüz işler yapıldığı için kapatılmasını istedi. İçişleri Bakanlığı, dernek lokalinin çeşitli tarihlerde denetlendiğini ve kumar oynandığı tespit edilen tarihlerde geçici süreler ile kapatıldığını, bunun dışında başka bir suç unsuruna rastlanmadığını bildirdi. 
   
ŞAŞIRTICI İSTEKLER
   
Dilekçe Komisyonu'na, ''şaşırtıcı'' istekler içeren başvurular da yapılıyor.      

Haberin Devamı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Sırakonak Köyü'nde yaşayan Bahattin Çuhadar, Türkiye'de fazla partinin olmasından ve kötü yönetimler nedeniyle sıkıntılar yaşandığından yakınarak, bu durumun bir an önce düzeltilmesini istedi. 

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan ve 400 metrekarelik hazine arsası isteyen Kadir Erçömek, miletvekillerinin maaş ve özlük hakları ile ilgili Anayasa'da yapılan değişikliği protesto ederek düzeltilmesini isteyen Denizli'den Sadi Geyik, Ankara'dan Reşat Boğaz ve İzmir'deki Atatürk Düşünce Derneği'nin de talepleri sonuçsuz kaldı.

Haberin Devamı

Teşekkül halinde kaçakçılık suçundan hükümlü olan ve Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesi Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi'nce kapsam dışı bırakılmasını ''eşitlik ilkesine aykırı'' bulan Kırıkkale E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Ahmet Yenen, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerini TBMM'ye şikayet etti.

Türkiye'nin Afganistan'a asker göndermesine karşı çıkan Malatya'daİsmet Koçer ve arkadaşlarının başvurusu için de bir işlem yapılamayacağı kararı verildi. 
   
YURT DIŞINDAN DA BAŞVURUYORLAR
   
Dilekçe Komisyonu'na sadece Türkiye'den değil, yurt dışından da çok sayıda başvuru yapılıyor. Bunlardan biri de Almanya'da yaşayan ve ''THY'nin uygulamakta olduğu zamlı yolcu taşıma politikası nedeniyle birçok ailenin Türkiye'ye gelemediği''nden yakınan Ramazan Tutak...

Haberin Devamı

Aynı konuda bir başka şikayet, Siegburg'da yaşayan Hatice Özek ve arkadaşlarından da geldi.

Almanya'da işçi olan İbrahim Halil Orhan, yaşını küçültmesi nedeniyle bedelli askerlikten faydalanmadığından yakınarak, bu mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Romen bir kadınla 1992 yılında Romanya yasalarına göre evlendiğiniancak nüfus kütük kaydında bekar gözüken Turgut Çağlargil, TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, ''Karımdan ayrı yaşıyorum, başka bir Romen kadınla evlenmemde sakınca var mı?'' diye sordu. Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden  Çağlargil'in nüfüs bilgilerini sorulmasına karşılık, kendisinden yanıt alınamadığı için bu konuda kendisine bilgi verilemedi. 

Haberle ilgili daha fazlası: