GeriGündem Meclis lojmanlarında şüpheli ölüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meclis lojmanlarında şüpheli ölüm

1991'de bir milletvekili oğlunun öldürülmesinin ardından Ankara'daki TBMM lojmanlarında önceki gün de 15 yaşında bir genç kızın cesedi bulundu.

Ankara'nın Oran Semti'nde milletvekili lojmanları yakınında bir apartman bahçesinde cesedi bulunan Tevfik Fikret Lisesi birinci sınıf öğrencisi Sema Dekeli'nin ölümü, esrarını koruyor. Önceki gün Özge Kurtuluş isimli arkadaşını ziyarete gidip bir süre orada kalan 15 yaşındaki Sema Dekeli, daha sonra CHP Adıyaman Milletvekili Celal Topkan'ın oğlu Tuğcan Topkan'ın evine gitti. Orada da kısa süre kaldıktan sonra, ‘‘Evime gidiyorum’’ diyerek ayrılan Dekeli'nin cesedi, daha sonra bir apartmanın bahçesinde bulundu. Cinayet masası dedektifleri, genç kızın ölümünün düşme neticesinde meydana geldiğini, ancak her ihtimale karşı otopsi yapıldığını ve otopsi sonucunda her şeyin daha net biçimde ortaya çıkacağını belirttiler.

Arkadaşları sorgulandı

Yetkililer, ‘‘Her ihtimali göz önüne alarak, genç kızın bazı arkadaşlarının ifadelerini aldık. İfade sonucunda arkadaşları serbest bırakıldı. İlk incemelerimiz düşmeyi gösteriyor’’ dediler.Öte yandan ceset üzerinde inceleme yapan Adli Tıp doktorları, ilk tespitlerinde, herhangi bir boğuşma ve darp izine rastlamadıklarını, ilk bulguların düşme sonucunu gösterdiğini bildirdiler. Olayda intihar olasılığının da araştırıldığı belirtildi.

Uyuşturucu var mı, yok mu?

Arkadaşları arasında oldukça neşeli ve sevilen bir genç olarak tanınan Sema Dekeli'nin cesedinden alınan bazı doku örnekleri, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildi. Yetkililer, genç kızın kan örneğinin de, uyuşturucu alıp almadığının araştırılması için incelendiğini belirttiler.

Genç kız için dün Maltepe Camii'nde bir tören düzenlendi. Törene katılan ailesi ve arkadaşlarından oluşan büyük bir kalabalık gözyaşına boğuldu. Dekeli, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Sabıkalı lojmanlar

TBMM lojmanları 1991 Haziranı'nda korkunç bir cinayete sahne olmuştu. SHP İzmir Milletvekili Erol Güngör'ün oğlu Mustafa Güngör'ün cesedi lojmanda bulunmuş, niçin ve kimler tarafından öldürüldüğü belirlenememişti. Dönemin TBMM Başkanı İsmet Kaya Erdem, Güngör olayından sonra milletvekili lojmanlarına giriş-çıkışın söylemişti. Oğlunun katillerinin bir an önce bulunmasını isteyen Güngör, ‘‘Lojmanlarda oğlumun öldürüldüğü güne kadar hiçbir ciddi önlem yoktu’’ diyerek dert yanmış, Ankara Emniyeti ise olayla ilgili milletvekili çocuklarını sorgulamıştı. Olayın üzerindeki giz perdesi hâlâ kaldırılamadı.False