MEB'den flaş açıklama: Kapatılan okullardaki öğrenciler...

MEBden flaş açıklama: Kapatılan okullardaki öğrenciler...

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin darbe girişimi sonrasında MEB'deki görevden almalar ve kapatılan okullarla ilgili, "Bu yapının okullarında çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesinin yetkilerini iptal ettik. Kapatılan okullardaki 138 bin öğrenci MEB okullarına nakledilecek" dedi.

Haberin Devamı

Tekin şu ifadeleri kullandı:

"Bu süreçte 600 civarında eğitim kurumunu, 250'ye yakın okulu kayyum sürecine yöneltmiştik. Devredilmişti. Bugün bu kapsamda, kayyuma devir edilmeyen diğer eğitim birimlerinin de dün açıkladığımız rakam 524 okula sürekli kapatma cezası vermiştik.

BU YAPININ OKULLARINDA ÇALIŞAN TOPLAM 27 BİN ÖĞRETMENDEN 21 BİNİNİN YETKİLERİNİ İPTAL ETTİK

Buraya gelmeden son cumhuriyet başsavcılığının bu konudaki çalışmaları neticesinde 267 tane okula 175 tane de eğitim kurumu yani özel eğitim kurs, etüt merkezi vs. ve yurt olmak üzere toplam özel okul itibariyle toplam 800'e yakın okula, kapatma kararı uygulamış durumdayız. Hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar MEB tarafından kontrol altına alınmış olacak. Bu yapının okullarında çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesini dün itibariyle öğretmenlik yapma hakkından mahrum ettik. Yetkilerini iptal ettik.

KAPATILAN OKULLARDAKİ 138 BİN ÖĞRENCİ MEB OKULLARINA NAKLEDİLECEK

Haberin Devamı

Bu okullarda okuyan öğrencilere gelince 900'e yakın okulda toplam 138 bin öğrenci eğitim görmekte idi. Eğitimlerine devam edecek. MEB olarak bu öğrencilerin, hükümetimiz farklı bir karara verinceye kadar MEB okullarına nakilleri ile ilgili düzenlemeleri yaptık. Bunlar MEB'in okullarına devam edecekler. Hiçbir çocuk, öğrenci teröristlerin okullarında mahkum bırakılmayacak."
 

Haberle ilgili daha fazlası: