Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği virüsü (hastalığı) nasıl bulaşır, Türkiye’de var mı? İşte tedavisi

Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nelerdir Maymun çiçeği virüsü (hastalığı) nasıl bulaşır, Türkiye’de var mı İşte tedavisi

Maymun çiçeği virüsü belirtileri, hastalığın yayılmasının ardından öne çıkan konulardan oldu. Dünya koronavirüs salgınından sonra maymun çiçeği virüsü endişesi içerisinde. Maymun çiçeği virüsü belirtileri yayılmasıyla gündemdeki yerini koruyor. Ateş, kas ağrısı, halsizlik gibi belirtileri olan maymun çiçeği hastalığı, çiçek hastalığı ile aynı soydan geliyor. İnsanda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülen maymun çiçeği virüsü, hayvanlardan insanlara, insanlardan da insanlara geçebiliyor. Peki Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı, görüldü mü? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Maymun çiçeği belirtileri nelerdir? İşte konuyla ilgili detaylar...

Haberin Devamı

Maymun çiçeği, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, virüs enfeksiyonunun yol açtığı bir hastalık. Deride döküntü, ateş, kas ve sırt ağrıları ile şişmiş lenf düğümleri sık görülen belirtileri olarak biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, ilk olarak Orta ve Batı Afrika’daki tropik ormanlarında görüldü.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Bulaşma enfekte hayvanın kanı, vücut sıvıları ya da döküntülerine doğrudan temas sonucuna oluşur. İkincil iletim, kontamine nesneler ile, hasta bir kişinin deri lezyonları ile veya enfekte solunum yolu salgıları ile yakın temas sonucu insandan insana bulaşır.

Yetersiz pişmiş et ve enfekte hayvanların diğer hayvansal ürünlerini yemek olası bir risk faktörüdür. Anneden fetüse plasenta yoluyla da bulaşabilir.

Haberin Devamı

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Ülkemizde bugüne kadar 'maymun çiçeği' vakası görülmemiştir." açıklamasında bulundu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Maymun çiçeği virüsünün belirtileri arasında: döküntü, ateş, sırt ve kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, halsizlik ve şişmiş lenf düğümleri sık görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün paylaştığı bilgilere göre ateş başlamasından 1-3 gün sonra da ciltte döküntület meydana gelmektedir. Maymun çiçeği virüsünün kuluçka süresi ise 6 ila 13 gün olarak biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun çiçeği virüsü, Avrupa'da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile aynı soydan gelen bir rahatsızlık. Belirtileri, çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor.

Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda da, çiçek hastalığında olduğu gibi, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme ve kızarıklık, ciltte kabarıklar gibi şikayetler oluşuyor.

Ancak uzmanlara göre, maymun çiçeği virüsü, yakalananların yüzde 30'unu öldüren çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli. Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda rahatsızlıklar birkaç hafta içinde kendiliğinden geçiyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Maymun çiçeği virüsü vakası insanda ilk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülmüştür. Söz konusu tarihten itibaren diğer Orta ve Batı Afrika ülkelerindeki insanlarda maymun çiçeği virüsü vakası bildirilmiştir.

Haberin Devamı

Maymun çiçeği virüsünün Orta Afrika ve Batı Afrika olmak üzere iki farklı genetik grubu vardır. İnsanlarda görülen Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, Batı Afrika virüsüne göre daha şiddetlidir ve daha yüksek ölüm oranına sahiptir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MI?

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'nın paylaştığı bilgilere göre maymun çiçeği virüsüne karşı özel bir aşı bulunmuyor. Ancak DSÖ'nün paylaştığı verilere göre de çiçek hastalığı için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsüne karşı da etkili olduğu ortaya kondu.