GeriGündem Maya tutmadı, kıyamet kopmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maya tutmadı, kıyamet kopmadı

Maya tutmadı, kıyamet kopmadı
refid:22204455 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Maya takvimine göre dün kopacağı iddia edilen ‘kıyamet’te kurtulacak sayılı yerlerden olduğu söylenen Şirince'de beklenen olmadı. Dün Saat 13.11'de kıyametin kopacağı efsanesi dilden dile dolaşıyordu. Şirince'de TV kameralarına bakıp el sallayarak kıyameti bekleyen vatandaşlar 'maya tutmayınca' mutluluklarını birbirlerine sarılarak paylaştı. Hürriyet Dünyasından Banu Şen Şirince'den, Arzu Çakır Morin ise Fransa'nın Bugarach köyünden bildirdi.

    

BENCE / ÇÜNKÜ...
Kıyamet’ bugün kopmadı… Türkiye’de Şirince, Fransa’da ise Bugarach hayatta kalmak isteyenlerin akınına uğradı. Peki siz kaçmak isteseydiniz nereye sığınmak isterdiniz?

Şirince'de son 24 saattir  tam anlamıyla tarihi anlar yaşandı. Kıyametten kurtulacak iki yerden biri olması, Maden Dağı’na dev geminin inmesi, İsa’nın dönüp buradakileri kurtaracak olması efsanelerinin dışında köy iki gündür film platosu gibi.      

225 haneli, 650-700 yatak kapasiteye sahip köyde iki adımdan birinde TV kameraları ve gazeteciler etrafı sarmış durumda. Neredeyse köy nüfusunun yarısı

Maya tutmadı, kıyamet kopmadı

Evet... Şirince'de mavi ışık göründü
Sabaha karşı Şirince'de oluşan bu görüntü, günlerdir söylenen 'mavi bir ışıkla İsa'nın geri döneceği ve Şirince'de bulunanları bir gemiye alıp kurtaracağı yönünde dilden dile dolaşan şehir efsanesi gerçek mi oluyor' dedirtti.

kadar; 247 basın mensubu akreditasyonu yapılmış. Jandarma ve zabıta ekipleri de dün sabah itibarı ile köşe başlarında nöbet tutup, devriye gezmeye başladı. Köyde 150 jandarmanın yanı sıra sivil ekipler de görev yapıyor. Şirince İlköğretim Okulu bahçesinde ise 3 ambulans takviyesi bekletilirken, UMKE de buraya konuşlandı. 400 kişinin çalıştığı Selçuk Belediyesi ise 200’e yakın personelini Şirince’ye gönderdi. Vergi ve sigara denetmenlerine de sokaklarda sıkça rastlamak mümkün. İşletmelere göz açtırmıyorlar. Şirinceli bir esnaf seslenip dert yanıyor; “Şirince Şirince olalı böyle zulüm görmedi!”

ŞİRİNCE 21 ARALIK'A BÖYLE GİRDİ / WEB TV

KIYAMET ONA GÜLDÜ

Esnaf ve köy halkı bu durumdan artık sıkıldıklarını, röportajlar nedeniyle siftah yapamadıklarından yakınırken köyün en mutlusu Milli Piyango satıcısı Orhan Sarıpınar. Basın mensupları bile Sarıpınar’dan bilet almak için sıraya giriyor. Çocukluğundan bu yana Şirince’de yaşadığını ve köyün tek biletçisi olduğunu söyleyen Sarıpınar’ın adı “Kıyamet Biletçisine” çıkmış. Sarıpınar, “Pozitif bilet bunlar. Bir tek siz zengin olacaksınız. Kıyamete beş kala bu biletleri alın, zengin olun” diyerek umut dağıtıyor.

YABANCI AJANSLAR DA ŞİRİNCE'DEN CANLI YAYIN YAPIYOR / FOTO GALERİ

Köyün hocası 4 gündür yok

ŞİRİNCE imamı Serhan Özvardar hafta başından bu yana köyde değil. Görüş almak isteyen gazeteciler elleri boş dönüyor. Özvardar yerine müezzin namaz kıldırıp, ezan okuyor. Selçuk Müftüsü İsmail Saltu, Özvardar’ın bir cenazesi olduğu için köyde bulunmadığını tahmin ettiğini söyledi. Cuma hutbesini Saltu verdi, cuma namazını da kendisi kıldırdı.

ŞİRİNCE HEM KIYAMETİ HEM MÜŞTERİ BEKLİYOR

Kıyamet senaryoları ile ilgi odağı haline gelen Şirince'de henüz beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamazken, köyde gün canlı yayınlarla başladı.
Beklenen ziyaretçi sayısına henüz ulaşılamayan köyde, sabahın erken saatlerinde çok sayıda basın mensubunun olduğu gözlendi. Şirince esnafı açısından ise tahmin edilen hareketlilik sabah erken saatlerde başlamadı.

ŞİRİNCE'DE HEM KIYAMET HEM ZİYARETÇİ BEKLENİYOR / Foto Galeri

İN CİN TOP OYNUYOR

Şirince gece yarısından sonra 21.12.2012’ye eğlenerek girdi.  Canlı yayınların yapıldığı alanda ateşin etrafında çalan müzikle bir yandan dans edildi bir yanda da meraklı gözlerle kameraların etrafında toplanıldı. Ancak yine de beklenen kalabalık yoktu. Şirince sokaklarında gece yarısından sonra in cin top oynuyordu.  Gece 00.00’da meditasyon yapanlar da vardı. Dünyanın dört bir yanını gezip değişim dönüşüm danışmanlığı yapan Pervin Cülcüloğlu, saatler gece yarısını gösterdiğinde mumlar yakarak yanındakilerle yeni bir değişim dönüşüme girilmesinin törenini yaptı. Cülcüloğlu, “Tüm kötülükleri ve korkularımızı bu güzel enerjinin yayıldığı Şirince’de geride bırakıp yeni bir değişim sürecine giriyoruz” dedi. 

ŞİRİNCE'DE KEFENLİ PROTESTO / WEB TV

KEFENLİ PROTESTO

Köyün girişi tam bir panayır yerini andırıyor. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gruplar da pankart açıp gösteri yapıyor. Bunlardan yatağan Maden-İş Sendikası ile İl Jandarma arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Dikkat çeken görüntülerden biri de EN Kulüp Çevre Gönüllüleri.  Onlar da para kazanma hırsıyla doğayı düşüncesizle kirletenleri cepli kefen ile protesto ediyor.

”İNSAN KIYAMETİ KOPACAK”

BEKLENEN OLMADI

Maya takvimine göre kıyamet saati olarak gösterilen 13.11’e gelindiğin Şirince Köyü’nde ’beklenen’ olmadı ve günlük hayata devam edildi. Ziyarete gelenler, o dakikada sokaklarda dolaşırken, bazıları da St John Kilisesi’ne gidip mum yaktı, dilek havuzuna para attı. Kıyamet lokması da döken işyeri sahipleri, bugünkü kalabalığın geçmiş günlere göre çok düşük kaldığını söyledi. Esnaf, "Hafta sonları en az 5 bin ziyaretçi geliyor. Cuma günleri de kalabalık oluyor. Bu haberler yüzünden gelmeyi düşünenler de gelmedi" diye yakındı.

KIYAMET KOPMAYINCA BÖYLE SEVİNDİLER / Foto Galeri

BİZE HER YER ŞİRİNCE

Twitter ve Facebook’ta da Şirince çok popüler! İşte birkaç örnek:
Ne bileyim: Şirince’ye gitmek istiyorum ama şirince bilmiyorum, oraya gidip konuşulanları anlamazsam kıyameti koparırım
Neşenur: Şirince’ye gidenlerin 22 aralık’ta dönerken yüz ifadelerini merak ediyorum.
Ayşe Kocakaya: 21 Aralıkta Şirince’ye gitmeyeceğim. Evimde duracağım. Riski severim ve çok maceraperestim. Ah beni çılgın beni.
Tolga: 22 Aralık sabahı Şirince’den dönenler için ölü taklidi yapalım, Sevinsinler bari Gerizekalılar.. :)
BilgeEfe: Bize her yer şirince!!
Simay: Şirince’dekilerin yerinde olsam, 22 Aralık’ta “Paramı geri verin lan!” diye kıyameti koparırdım
Alpaslan Akkuş: İki şey sorcam... Bir... Kıyametten sonra Şirince’de otelde mi yasıycaksınız? İki... Giderken kapıyı bacayı kitliycek misiniz?
Merve Temiz: Kıyamete inanıp Şirince’de rezervasyon yaptıranlar, nasılsınız? Biletler niye gidiş-dönüş alındı bakayım? Pazartesi iş var diye dimi :)))))
Mine Gezen: 21 Aralık’ta şirince’de internet, uydu her türlü iletişim kesilsin. Kıyamet koptu sansınlar
Uğur Aykurt: Şirince köyünde kıyamet kopmayacak ama insanlar etkilenerek kuculup mavilesecek. 21 araliktan sonra o köyün adı Şirinler köyü olucak :)
vural özen: Aydın- izmir otoyolunun Şirince çıkışına kıyametten önce son çıkış yazılsın :)
Busra Coskunlu: Kıyamet bizim işimiz. -Şirince Muhtarlığı.

‘Kopsa da kurtulsak’

/images/100/0x0/55ea2f7af018fbb8f8704208

“FRANSA’nın Aude bölgesinde, Carcasson ya da Perpignan diye bilinen Akdeniz’e kıyısı olan tatil bölgelerine yakın bir köy Bugarach. Aynı isimli tepenin etrafında yaşayan 200 kadar köylünün sıradan hayatı, iki yılda yavaş yavaş değişmiş. Son bir haftadır ise köyde anlatılan “dünyanın sonu efsaneleri”ne artık köylüler de kendini kaptırmış. Dünyanın her yanından gelen tarikatlar ve çeşitli inanç grupları dışında kimse bu hikâyeye inanmıyor. Ama Bugarach tam bir curcuna yaşıyor. Takviye edilen jandarma sıkı güvenlik önlemleri almış durumda. Toplu intiharlardan endişe duyan güvenlik birimleri, dağa çıkışları da durdurdu. Araştırmacı ve tarihçiler Bugarach’in Maya takviminde olmadığını ısrarla söylüyorlar. Ama bütün bunlar tarikat ve gazeteci akınını engellemeye yetmiyor.

KIYAMET MASTÜRBASYONU

 Bugarach’a komşu köyde  anlatılanlar ise valiliğin neden korktuğunu anlamaya yetiyor. Bugarach tepesi yerel halkın ve yerli turistlerin trekking alanı. Bugarach tepesinde12 kadar erkek, çırılçıplak ayin yapıp, bir taraftan da mastürbasyon yaparken görülmüş. Meğer bunlar Hieros Gamos tarikatı imiş, ‘kutsal penis’ adını verdikleri eylemle dünyaya mükemmel ırklarının bereketini yayıyorlarmış. Bir başka tarikat ise “Kutsal Silkiniş” tarikatı. Kadın erkek herkes soyunuyor ve zıplamaya, “silkinmeye” başlıyor. Negatif enerjilerini böyle döküyorlarmış. Kocaman adamlar, şişman zayıf, uzun kısa, kadın erkek insanlar çırılçıplak sallanıyorlar, zıplıyorlar. Bazen beyazlar içinde insanlar dağa doğru tırmanırken görülüyor. Bir pansiyonun restoranının vitrininde “Dünyanın sonu burada” diye yazıyor, menüdeyse, üzerinde “21/12/2012 Kıyamette oradaydım” yazılı şaraplar öne çıkıyor. Tüm bu garipliklere rağmen, Bugarach halkının ayakları yere basıyor. Köydeki hareketlilik satışları artırmış, otelleri doldurmuş. Şimdilik seslerini çıkarmıyorlar. Ama bir an evvel bütün bunların bitmesini ve sakin hayatlarına geri dönmeyi dört gözle bekliyorlar.

İşte efsaneler

Bugarach’ın “başka bir gerçeğe” açılan bir kapısı var. “Kıyamet günü”nde bu kapıdan geçenler yeni bir hayata başlayacak.
Bugarach Dağı ve altındaki büyük mağarada uzaylıların üssü var. Hatta “UFO’larını park edecekleri alan” bile mevcut. Kıyamet gelince uzaylılar buradan dünyalıları kurtaracak.
Ahit Sandığı Hazreti Musa’ya burada verildi.
İsa’nın bedeni bu tepenin altında huzura çekildi.
 Önce Naziler, sonra da İsrail istihbarat servisi MOSSAD burada kazı yaptı.
Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından François Mitterand, bu dağın tepesine helikopterle indi.
Köyün kanlı mezhep savaşı yıllarında Katolik Kilisesi’nin “sapkın” ilan ettiği Katar mezhebi, burayı kutsal sayıyor.

False