‘Mavi Marmara' İskenderun'da

‘Mavi Marmara İskenderunda

Gazze'ye yardım götüren filodaki 3 gemiden biri olan ve İsrail'in kanlı baskın yaptığı ‘Mavi Marmara' gemisi, bu sabah Hatay'ın İskenderun Limanı'na ulaştı.Geminin kaptan köşkünün camındaki kurşun izleri Mavi Marmara'daki dehşetin izlerini ortaya koyuyordu.

Haberin Devamı

MAVİ MARMARA İSKENDERUN'DA

DEFNE-Y RÖMORKÖRLERLE YANAŞTIRILDI / Foto Galeri

MAVİ MARMARA İSKENDERUN LİMANI'NDA /WEB TV

İsrail’in Hayfa Limanı’ndan dün akşam römorkör tarafından çekilerek alınan ‘Mavi Marmara' gemisi, İskenderun Limanı'na yaklaştığında 2 römorkörün da desteğiyle limana yanaştı. İsrail'in el koyduğu filodaki diğer 2 gemiden ‘Defne-Y’ adlı gemi de dün gece limana ulaşmıştı. ‘Gazze’ gemisinin de bugün öğle saatlerinde gelmesi bekleniyor.

Gemilerde İskenderun Cumhuriyet Savcılığı'nda bilirkişilerle birlikte inceleme yapılacağı, hazırlanacak raporun, açılacak davalarda da kullanılacağı, sigorta şirketlerinin eksperlerinin de hasarla ilgili çalışma yapacakları belirtildi.

KAPTAN KÖŞKÜ'NÜN CAMLARINDA KURŞUN İZLERİ

 

Haberin Devamı

Resmi polislerin yanı sıra 30'a yakın sivil polis, kimseyi gemilerin bulunduğu iskeleye yaklaştırmadı. Kanlı baskın görüntülerine sahne olan gemilerden Mavi Marmara'nın sol tarafındaki İHH amblemlerinin beyaz boya ile boyanması dikkat çekti. Kaptan Köşkü'nün camlarında kurşun izleri fark edildi, bazı camların da kırık olduğu görüldü. Geminin bir kamarasında yolcu eşyalarının bulunduğu öğrenildi

 

Gemilerde ayrıca Cumhuriyet Savcılığı ve BM temsilcilerinin yanı sıra sigorta şirketlerinin eksperlerinin de hasarla ilgili çalışma yapacakları belirtildi.

KAN İZLERİ VAR

Mavi Marmara adlı geminin rıhtıma demir atmasını sağlamak amacıyla gemiye çıkan bir işçi, bazı bölgelerde kan izlerine rastladıklarını söyledi. Gazze’ye giden vatandaşlara ait giysi ve diğer eşyaların dağınık olduğunu, yiyecek atıkları nedeniyle gemide çok ağır bir koku olduğunu belirten işçi, “Her yer karışmış, dağınık ve berbat bir halde, yiyecek atıkları nedeniyle çok ağır koku var. Etrafa saçılan bazı giyeceklerde de kan izleri gördüm” dedi.

DEFNE-Y GEMİSİNDE MAKİNELER KAPALI, ELEKTRİK SİSTEMİ VE IRGATLAR ÇALIŞMIYOR 

İskenderun Liman İşletme Müdürü Cumhur Öztürkler, İskenderun Limanı'na gelen Gazze'ye yardım götüren gemilerden Defne-Y'nin makinelerinin kapalı olduğunu, elektrik sisteminin çalışmadığını belirterek, “Tamamen römorkörler marifetiyle yanaştırdık” dedi.

Haberin Devamı

Öztürkler, geminin limana yanaştırılması işlemleri sonrası yaptığı açıklamada, İsrail'in Hayfa Limanı'ndan dün TSİ ile 17.30'da hareket eden “Doğançay 20” römorkörünün çektiği Defne-Y gemisinin, güvenli şekilde limana yanaştığını kaydetti.

Geminin etrafını bariyerlerle çevirip, emniyet tedbirleri aldıklarını belirten Öztürkler, “Defne-Y gemisinde makineler kapalı, elektrik sistemi ve ırgatlar çalışmıyor. Tamamen römorkörler marifetiyle yanaştırdık” dedi.

Öğlen saatlerinde ise Gazze gemisinin limana ulaşmasını beklediklerini ifade eden Öztürkler, “Pazar günü 18 kişilik bir Türk heyeti gelip incelemelerde bulunacak. Pazartesi ya da hafta içi bir gün Birleşmiş Milletlerden bir heyet gelip inceleme ve hasar tespiti yapacak” diye konuştu.

Haberin Devamı

Gemiyi getiren Geman Denizcilik adlı acentanın sahibi Murat Taş ise “Şu anda beklemedeyiz. Gemiye çıkamıyoruz, resmi incelemelerden sonra çıkabileceğiz. Heyetlerin incelemesinden sonra çıkan raporlar doğrultusunda geminin akıbeti belli olacak. Raporlar Dışişleri Bakanlığına aktarılacak. Onlar da gerekli çalışmayı yapacak” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: