Mater'e 'Sertel Demokrasi Ödülü'

Sertel Gazetecilik Vakfı'nca düzenlenen "Sertel Demokrasi Ödülleri", gazeteci Nadire Mater ile Bizim Gazete'ye verildi.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde yapılan ödül töreninde konuşan Sertel Gazetecilik Vakfı Başkanı Yıldız Sertel, "Tan Gazetesi'nin 4 Aralık 1945'te demokrasi düşmanı güçler tarafından yıktırıldığını, o dönemdeki tek parti iktidarının, bu gazetenin demokrasi mücadelesine karşı böyle bir eylemi körüklediğini" söyledi.

Tan Gazetesi'nin basın, düşünce ve ifade özgürlüğü, üniversite özerkliği ile çok partili rejim isteklerinin tek parti iktidarını rahatsız ettiğini dile getiren Sertel, bu gazetenin yıkılışının 55. yılında 'Sertel Demokrasi Ödülleri'ni, geçen yıl 'demokrasi için en iyi savaş veren' gazeteci Nadire Mater ile Bizim Gazete'ye vereceklerini bildirdi.

Yıldız Sertel, bu ödüllerle birlikte babası Zekeriya ve annesi Sabiha Sertel'in de anılacağını sözlerine ekledi.

Törende daha sonra ödülünü Yıldız Sertel'in elinden alan Nadire Mater, Tan Gazetesi'nin sahiplerinden Sabiha Sertel'in Türkiye'nin öncü kadınlarından olduğunu vurgulayarak, "Sabiha Sertel, demokrasi mücadelesi veren ilk kadın gazeteciydi. Keşke bugün Tan olsaydı..." dedi.

Bizim Gazete'nin ödülü ise aynı gazetede yazı yazan Yıldız Sertel tarafından yetkililere iletilecek.

Bu arada, törende konferans veren Prof. Dr. Server Tanilli de Tan Gazetesi'nin yıkılmasıyla Türkiye'de demokrasinin geleceğinin yıkıldığını savundu.

Haberle ilgili daha fazlası: