Marmara'da korkutan deprem

MARMARA Denizi'nde 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul'da kısa süreli hissedilen deprem korkuya neden oldu.

Haberin Devamı

İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / WEB TV  

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre, Marmara Denizi'nde, dün saat 20.49 sıralarıda 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Marmara Denizi çevrisinde hissedildi. Depremde can ve mal kaybı yaşanmazken bazı vatandaşların kısa süreli korku yaşayarak sokaklara çıktığı görüldü.
   
 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi  ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Marmara  Denizi'nde dün akşam saatlerinde meydana gelen depreme ilişkin, “Sismoloji bilimi  ve teknoloji henüz depremin ne zaman olacağını ve hangisinin öncü olduğunu tespit  edemedi. Ama burası deprem bölgesi ve dikkatli olmak zorundayız” dedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Erdik, depremin Silivri ile  Bandırma arasında meydana geldiğini ve bu noktaya en yakın yerin 35 kilometre  uzaklıktaki Silivri ilçesi olduğunu belirtti.

Depremin ardından, Rasathane'deki uzmanlardan telefonla bilgi aldığını  kaydeden Mustafa Erdik, “Deprem Silivri ile Bandırma arasında oldu. Yani Marmara  Denizi'nin ortası diyebiliriz. Sismoloji bilimi ve teknoloji henüz depremin ne  zaman olacağını ve hangisinin öncü olduğunu tespit edemedi. Yani 'deprem öncesi'  kavramını doğru bir tanımlama olarak değerlendirmiyorum. Depremin şiddetine  'hafif' diyebiliriz. Bu şiddette herhangi bir yıkım olabileceğini düşünmüyorum.  Ama burası deprem bölgesi ve dikkatli olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erdik, Marmara Bölgesi'nin deprem bölgesi olduğunu belirterek,  şöyle devam etti:
“Yaşanabilecek deprem büyük şiddette de küçük şiddette de yaşanabilir.  Bu bölgede yaşayan herkes depremle yaşamayı öğrenmeli ve gerekli önlemleri  almalıdır. Ama daha önce de belirttiğim gibi maalesef teknoloji henüz depremin  şiddeti ve zamanını belirtme konusunda hala yetersiz. Bunun için bilimin dışında  tedbirlerimizi de almak zorundayız.”

IŞIKARA: "KORKULACAK BİR DURUM YOK"

Haberin Devamı

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanımanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara da   depremi Çengelköy'deki evinde hissettiğini belirterek, öncü deprem olup
 olmadığına yönelik,  “Öncü deprem kavramı çok doğru bir kavram değil. Çünkü böyle olduğu zaman depremin de saatini bilmek ve bildirmek zorundasınız” dedi.

Depreme hazırlıklı bir toplum için büyük bir deprem ve korkulacak bir  durumun olmadığını söyleyen Prof. Dr. Işıkara, “Korkulacak bir durum yok.  Marmara Denizi'nde potansiyel bir tehlike var ve çok sık deprem oluyor. Olmaya da  devam edecektir. Korkulacak bir rakam da değil ayrıca. Yani bu ölçekteki bir  depremde hasar ve can kaybı olmaz. Ama depreme hazır bir toplumun bu sarsıntılara  hazır olması ve korkmaması gerekir. Çünkü burası zaten deprem kuşağında bulunan  potansiyel bir yer” diye konuştu.

Deprem büyüklüğünü büyük bir hızla ulaştıran Kandilli Rasathanesi ile  iftihar ettiğini de dile getiren Işıkara, toplumun depremle yaşamaya alışması  gerektiğini hatırlattı.

Haberle ilgili daha fazlası: