Marketlerde ped karmaşası

Güncelleme Tarihi:

Marketlerde ped karmaşası
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 09, 2021 07:00

Sokağa çıkma yasağı kapsamında marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışının yasaklanmasının ardından bazı marketler ped satışı yapmamaya başladı.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanlığı'nın dört gün önce yayınladığı "market tedbirleri genelgesi" kapsamında zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışı yasaklandı. Ancak bazı marketlerde bant çekilen ürünler arasında hijyenik pedlerin de yer alması büyük tepki çekti. Sosyal medyada #ped yasaklanamaz etiketi Twitter'ın en çok konuşulan konusu haline geldi.

‘İSKOÇYA BEDAVA DAĞITIYOR BİZDE YASAKLANIYOR’
Çok sayıda kullanıcı "İskoçya'da pedi bedava dağıtıyorlar, biz marketlerde bulamıyoruz.", "Yarın öbürgün regl olmak da yasaklanacak", "Bu ülkede kadın olmak gerçekten çok zor. Bilmiyorlarsa öğretelim. Ped bir kadın için zorunlu ihtiyaçtır. Evimde stoklamak zorunda değilim, ihtiyacım olduğunda her yerden ulaşma özgürlüğüm kısıtlanamaz" gibi yorumlarla tepkisini dile getirdi.

Haberin Devamı

‘PED TEMEL BİR İHTİYAÇ’
Regl yoksulluğu ve tabusuyla mücadele eden yoksul kadınların hijyenik pede daha fazla ulaşması için mücadele eden Konuşmamız Gerek Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, "Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği için dev bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon gibi ürünler lüks kozmetik ürünü değildir. Hayat devam ettikçe regl olmaya devam edeceğiz ve sağlığımız için bu ürünleri kullanmak zorundayız. Hijyenik ped regl döneminde öz bakımımızı yapmak, enfeksiyon kapmamak, öz saygımızı koruyabilmek için kullandığımız bir ürün. Hijyenik ped gibi mestrüel ürünler şüphesiz temel ihtiyaç. Satış yasağının uygulanmaması gerekir. Eğer "kozmetik ürün" kategorisinde değerlendiriliyor ve bu yüzden kimi marketlerde satışa izin verilmiyorsa durum çok vahim. Bu vesileyle tartışılması gereken neredeyse her hanede bir somun ekmek, bir paket tuvalet kâğıdı gibi satın alınan, temel ihtiyaç olan ürünler neden %18 KDV ile vergilendiriliyor?” diye konuştu.

‘BAKANLIK: YASAK YOK

Toplumsal Destek Platformu, Son birkaç gündür çeşitli bölgelerde yaşanan, başta ped olmak üzere hijyenik ürünlere erişimin kısıtlanması ciddi bir hak ihlalidir. Hijyenik ürünler kozmetik değil temel ihtiyaçtır. Erişiminin kısıtlanması, engellenmesi veya sınırlanması söz konusu dahi olamaz. Pedlerle ilgili herhangi bir kısıtlama ise genelgede net olarak yer almıyor. Marketler yani satış yerleri yasak koyamaz ve temel ihtiyaçları vermek zorundalar. Keyfi tutumlardan vazgeçilsin” açıklamasında bulundu.

Haberle ilgili daha fazlası: