GeriGündem Majesteleri size 71’de el sallamıştım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Majesteleri size 71’de el sallamıştım

Majesteleri size 71’de el sallamıştım
refid:8945449 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Çankaya Köşkü’ndeki tarihi gecede, Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Kraliçesi II. elizabeth’e unutamadığı anısını anlattı. Kraliçe’nin ilk Türkiye ziyaretinde, İstanbul’da üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen Gül, "Majesteleri, size 1971’de Çemberlitaş’ta yol kenarından el sallamıştım. Kaderin cilvesi 37 yıl sonra sizi Cumhurbaşkanı olarak ağırlıyorum" dedi.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, önceki gün Çankaya Köşkü’nde başbaşa görüştüğü İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e, unutamadığı bir anısını anlattı. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, resmi karşılama töreninden sonra, Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’le başbaşa 15 dakika görüştü. Edinilen bilgiye göre, Gül çifti, Kraliçe ve eşine, "Türkiye’ye hoşgeldiniz" dedikten sonra, Cumhurbaşkanı Gül, "Majesteleri müsaadenizle size hiç unutamadığım bir anımı anlatmak istiyorum" diyerek, şunları söyledi:

Heyecanımı anlattım

"1971 yılında Türkiye’ye geldiğinizde ben İstanbul’da bir üniversite öğrencisiydim. Üniversiteye yakın bir yer olan Çemberlitaş’ta konvoyunuzun geçmesini bekledim. Konvoyunuz geçerken size el salladım. Siz de halkın sevgi gösterisine el sallayarak karşılık verdiniz. Yakınlarıma, ’Bugün İngiltere Kraliçesi’ni gördüm’ diyerek, duyduğum heyecanı anlattım. Majesteleri, kaderin cilvesine bakın ki, o tarihten tam 37 yıl sonra şimdi sizi Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak ağırlıyorum ve bundan da büyük şeref duyuyorum." Kraliçe, "Gerçekten çok ilginç" diyerek Gül’ün anlattığı bu anı karşısında şaşkınlığını gizleyemedi ve şöyle devam etti:

Türkiye çok değişmiş

"1971 yılında gördüğüm Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında kelimelere dökülemeyecek kadar çok büyük bir fark var. Havaalanını şehire bağlayan otoyolu çok beğendim. İlkbaharın yeşilliği, Ankara’da her yeri kaplamış. Türkiye ile ilgili kitaplar okurken, Bursa’dan çok etkilendim. Bu nedenle ziyarete bu kentin eklenmesini rica ettim. Özellikle çinilerle yakından ilgileniyorum. Bursa ve civarının dünyaca ünlü çinilerini göreceğim için mutluluk duyuyorum."

Daha kalmayı çok isterdim

Kraliçe Elizabeth, kız kardeşi Margaret’in de Bodrum hayranı olduğunu ve her yıl yaz tatilini Bodrum sahillerinde geçirdiğini vurgulayınca, Cumhurbaşkanı Gül, "Majesteleri, biraz daha vaktiniz olsaydı da Bodrum ve civarında sizi de ağırlayabilseydik" dedi. II. Elizabeth bunun üzerine, "Aslında çok isterdim. Ancak cumartesi günü torunumun düğünü var. Bu düğüne katılmak zorundayım" yanıtını verdi.
False