GeriGündem Maden sularına dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maden sularına dikkat


Sağlık Bakanlığı'nca, bazı maden sularının, çöplerden veya değişik yerlerden toplanarak getirilen geri dönüşümsüz şişelere dolum yapılarak piyasaya sürüldüğünün tespit edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Sefer Aycan tarafından yapılan yazılı açıklamada, bakanlık ekiplerince maden suyu tesislerinde yapılan denetimlerde, çöplerden veya değişik yerlerden toplanarak getirilen depozitosuz şişelere dolum yapılarak piyasaya sürüldüğünün belirlendiği kaydedildi. Aycan, bu durumun, halkın sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiğini, şişelerin tekrar kullanımının sağlık açısından büyük bir tehlike yaratabilecek olmasının ötesinde, bu şişelerin çöplerden toplanarak kullanılmasının, durumu daha da ciddi boyutlara taşıdığını vurguladı.

Bu konuda bir ay önce bir genelge yayınlayarak sağlık müdürlüklerini uyardıklarını ifade eden Aycan ancak bu tür uygulamaların halen sürdüğünü tespit ettiklerini bildirdi.

Bu nedenle vatandaşları uyarma gereği duyduklarını kaydeden Aycan,''Tüketicinin bilinçlendirilmesi ve maden suyu alırken dikkat edilmesi gereken noktaların altının çizilmesi ve tüketicilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerektiği inancındayız'' dedi.

Aycan, tüketicilerin dikkat etmesi gereken konuları şöyle sıraladı:

''Etiket bilgilerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen işletme izninin tarih ve sayısının, kapak üzerinde dolum, son kullanma tarihi ve parti numarasının bulunmasına, geri dönüşümsüz şişelerin toplu tüketim yerlerinde, evlerde ya da kişisel olarak tüketiminden sonra, her ne surette olursa olsun şişe toplayan kişilere verilmemesine dikkat edilmelidir.''

Sefer Aycan, tüketicilerin belirlenen hususlarla karşılaşmaları halinde, mevcut ambalajlı şişe ile en yakın sağlık kuruluşuna konuyu bildirmeleri gerektiğini ifade ederek, bakanlığın da bu konudaki denetimleri sıklaştırarak sürdüreceklerini vurguladı.

Aycan, en iyi denetim örgütünün, bilinçli tüketici olduğuna inandıklarını, bu nedenle tüketicinin bilinçlendirilmesi ve tüketiciler ile üreticilerin böyle durumlarla karşılaşmamalarını sağlamaya yönelik çalışmaların devam edeceğini kaydetti. (aa)

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False