GeriGündem Libya ordusu müttefiklere direnebilir mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya ordusu müttefiklere direnebilir mi?

Libya ordusu müttefiklere direnebilir mi?
refid:17317886 ilişkili resim dosyası

Batılı ülkelerin Libya lideri Muammer Kaddafi yönetimindeki güçlere karşı düzenlediği harekat başladı. Şimdi tüm dünya, Libya'nın uluslararası güçlerin hem havadan hem de denizden gerçekleştirdiği operasyona karşı direnip direnemeyeceğini merak ediyor.

Ayaklanmalar başlamadan önce Libya ordusunda ağır silahlar, tanklar, savaş uçakları ve küçük bir donanma tarafından desteklenen 100 bin askerden oluşuyordu.

 

İsyanın başlamasının ardından silahlı kuvvetlerin bazı üyeleri taraf değiştirirken bir miktar silah ve mühimmat da isyancıların eline geçti.

 

İsyancıların gücünü belirlemek çok kolay değil ancak 12 bin kişilik donanımlı ve eğitimli kadronun ordunun olağan yapısının dışında oldukları ve Kaddafi’ye sadık kaldıkları biliniyor. Bu silahlı güçler Kaddafi ailesinin üyelerinden ya da yakın çevresinden birinin kontrolünde.

 

Libya ordusu geçmişte yaptırımlar ve ilgisizlik dolayısıyla ağır yara aldı. Ordunun kullandığı ekipmanın büyük bir kısmı ya zayıf ya da kullanılamaz halde.

 

Ülkenin doğusunda, Bingazi çevresinde, düzenli askeri güçler ya muhalefetin tarafına geçti ya da tamamen eridi. Vatandaşlar silaha sarıldı. Ancak analistler muhalefetin komuta ve kontrolden yoksun olduğunu belirtiyor.

 

LİBYA’NIN KAĞIT ÜZERİNDEKİ GÜCÜ:

 

KARA KUVVETLERİ: 25 bini zorunlu askerler olmak üzere 50 bin kişi

Ana muhabere tankları: Çoğunluğunun kullanılamaz olduğu tahmin edilen 800 tank

Zırhlı piyade sınıfı çatışma araçları: 1000

Zırhlı personel taşıyıcılar: 945

Ağır silahlar: 2 bin 421

Karadan havaya uçaksavar füzeleri: 400’den fazla

 

DENİZ KUVVETLERİ: 8 bin kişi

Devre dışı olduğu düşünülen iki devriye denizaltısı.

Üç yüzey aracı.

16 devriye ve sahil gemisi.

 

HAVA KUVVETLERİ: 18 bin kişi

Muhabere kapasiteli hava araçları: 394 (Fransız ve Rus uçaklarından oluşan bir filo, uçakların çoğu operasyon dışı ya da hangarda. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Salı günü yaptığı açıklamada uçakların sadece 20 tanesinin aktif olduğunu belirtti.)

Hava Savunma Komutası: Elinde en az 216 karadan havaya, 144 çekili, 72 de kendinden çalışan füze bulunuyor. Bu silahların bakımı sorun olabilir. Birçok analist Libya’nın silahlı kuvvetlerinin uçuşa kapalı bölgeye girecek yabancı uçakları tehdit edemeyeceğine inanıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False