GeriGündem LGS yarın yapılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LGS yarın yapılacak

Abone Olgoogle-news

Fen, Anadolu ve bazı meslek liseleri ile Sosyal Bilimler Lisesi'ne öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (liselere giriş sınavı-LGS), yarın yapılacak.

Polis Koleji Adaylık Tespiti ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk için başvuran 8. sınıf öğrencilerinin de alınacağı sınava, toplam 689 bin 685 öğrenci katılacak. Ancak, bazı öğrenciler birden fazla sınav için başvuru yaptı. Bu nedenle; Fen, Anadolu ve meslek liseleri ile Sosyal Bilimler Lisesi için 650 bin 210 öğrenci, Polis Koleji için 125 bin 786 öğrenci, Devlet Parasız Bursluluk ve Yatılılık için 64 bin 751 öğrenci yarışacak.

Sınav, Türkiye'de 81 il merkezi ile Muğla-Fethiye'de, yurtdışında ise Riyad, Medine, Cidde, Trablus, Aşkabat ve Lefkoşa'da yapılacak.

Sınav, saat 10.00'da başlayacak. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için, adaylar en geç 09.30'da sınava girecekleri okulda hazır bulunacak.

Adayların, sınav günü başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafet giymeleri gerekiyor.

Adayların, yanlarında, sınav kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile en az 2 adet kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş bulundurmaları isteniyor.

Sınav salonuna; çağrı cihazı, telsiz, cep telefonu gibi haberleşme araçları ile cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan aletler, defter, kitap sözlük cetvel ve benzeri araçlarla girilemeyecek.

Sınav, 2 saat sürecek. Tek oturumda gerçekleştirilecek sınavda, öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında 100 soru yönetilecek.

KONTENJANLAR

Fen ve Anadolu liseleri ile diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine, gelecek öğretim yılında toplam 125 bin 185 öğrenci yerleştirilecek.

Sınav sonucuna göre öğrenci alacak okul türleri ve kontenjanları şöyle:

- Resmi Fen Liseleri: 4 bin 800

- Sosyal Bilimler Lisesi: 96

- Anadolu Liseleri: 55 bin 210

- Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Liseleri: 38 bin 234

- Anadolu Öğretmen Liseleri: 9 bin 936

- Anadolu İmam-Hatip Liseleri: 11 bin 250.

- Özel Fen Liseleri: 4 bin 711

- Özel Meslek Lisesi: 96

- MEB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı Sağlık Meslek Liseleri: 160

- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Tarım Meslek Liseleri: 380

- Başbakanlık Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bağlı Meslek Lisesi: 60

- Başbakanlık Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Meslek Lisesi: 46.

DİĞER OKULLAR

Polis Koleji'ne girecekler ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk'tan yararlanacak öğrenciler için kontenjanlar, bu ay içinde belirlenecek.

Liselere giriş sınavı sonuçları, 2004 Temmuz ayının son haftasında ilan edilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle