GeriGündem Lanetli gemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lanetli gemi

Abone Olgoogle-news

Mir uzay istasyonunda talihsizlikler bitmiyor. Kargo gemisinin çarpmasıyla arızalanan ve bir türlü tamir edilemeyen istasyonda bu kez de oksijen jeneratörleri bozuldu.

Mir uzay istasyonundaki tamir çalışmalarını takviye etmek amacıyla dün yeni bir araç fırlatılmasına saatler kala, istasyonda yeni bir arıza meydana geldi. Kontrol Merkezi, bu kez istasyonda iki oksijen jeneratörünün bozulduğunu bildirdi. İçinde iki Rus kozmonot ile bir Amerikalı astronotun bulunduğu 11 yıllık uzay istasyonunda sorunsuz gün geçmiyor.

Direncin simgesi

Rusya'ya ait olmasına karşın, uzayda gerçekleştirdiği önemli deneylere katkısı nedeniyle ABD'nin gözden çıkartamadığı Mir uzay istasyonu, insanlığın savaşçı ruhunun ve direncinin de simgesi haline geldi. Gemide sorunlarla sürekli mücadele etmek zorunda kalan üç görevli, zaman zaman yorgunluktan bitap düştü. Rus kozmonotun kalbi tekledi ama asla pes etmedi.

Zincirleme arızalar

Gemide aylardır meydana gelen zincirleme arızalara son halka, iki oksijen jeneratörünün devre dışı kalmasıyla eklendi. Geminin güvenilirliği hakkındaki soru işaretlerinin artmasına neden olan bu son arıza, içindeki görevliler açısından ‘‘moral bozukluğu'' yaratması dışında hayati bir tehlike taşımıyor. Gemide, iki aydan fazla yetecek oksijen bulunuyor.

Soyuz yardıma gidiyor

Rus Soyuz TM-26 roketi, Mir'e, tamir çalışmalarına katılacak iki takviye kozmonotla acil yardım götürüyor. Komutan Anatoli Solovyov ile uçuş mühendisi Pavel Vinogradov'u taşıyan Soyuz TM-26 uzay aracı, bir aksilik olmazsa yeryüzünden 400 kilometre yükseklikteki Mir ile yarın TSİ 20.00'de kenetlenecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle