GeriGündem Lagendijk: Malatya olayı Avrupa’ya negatif mesaj gönderecektir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lagendijk: Malatya olayı Avrupa’ya negatif mesaj gönderecektir

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in 2006 yılında Kürtçe, ‘Yeniyılınız Kutlu Olsun’ yazılı yılbaşı kartlarını TBMM’ye göndermesiyle ilgili hakkında ‘Türk harflerinin kanununa aykırı davranmaktan’ açılan davaya izleyici olarak katılan Avrupa Birliği Karma Parlamentosu Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Malatya olayı Avrupa’ya negatif mesaj gönderecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Devlet Bakanları, TBMM Başkanı ve milletvekillerine gönderdiği Kürtçe yeniyıl tebrik kartıyla ilgili Sulh Ceza Mahkemesi’nde TCK’nın 222/1, 53, 58 maddeleri uyarınca ‘1153 sayılı Türk harflerinin kanununa aykırı davranmak’ suçundan hakkında 6 ay hapis istemiyle dava açılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Baydemir ile avukatı hazır bulundu. Mahkeme, Baydemir hakkında dava açılabilmesi için İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istenmediği gerekçesiyle yargılamanın durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, Baydemir’in yargılanması için bakanlıktan izin talebinde bulunulmasına karar verdi.

LAGENDİJK DURUŞMADA

Duruşmaya izleyici olarak katılan Avrupa Birliği Karma Parlamentosu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da bulunmasının 3 nedeni olduğunu belirtti. Lagendijk, “Bunlardan biri de seçilen yerel belediye yöneticileri aleyhine, açılan davalardan birini izlemekti. Bu nedenle buradaki dava bölgedeki belediye başkanları için açılan diğer davalar için sembolik önem taşıyor. Bu mahkemelerle ilgili mutlu olmadığımız konular var. Avrupa Parlementosu olarak, Kürtçe kullanımıyla ilgili son zamanlarda Türkiye’nin bu konuda ilerleme kaydettiğini görüyorduk. Ancak bu tür davaları gördüğümüzde Türkiye’nin Kürtçe’yi önlediğini görüyoruz. Bu davalar yapılan reformların ruhuna aykırı bir durumu ortaya çıkarıyor. Ayrıca yerel yönetimlerin kendi dilleriyle konuşmalarını daha da güçleştiriyor. Bu davada da gördüğümüz o ki belediye başkanlarının halkla Kürtçe konuşmalarını engellemeye yönelik bir davadır. Böyle davaların azalması ve başkanların kendi halklarıyla Kürtçe konuşmalarının rahatlatılmasını görmek istiyoruz. Bu tür davalardan memnuniyetsizlik duymamızın bir nedeni de demokrasinin gelişmesi, Avrupa’ya yaklaşımdır. Türkiye’deki yerel demokrasilerin gelişmesi önem kazanacaktır. Yerel demokrasilerin gelişmesiyle Avrupa Birliği normlarına yaklaşılacağını sanıyoruz. Benim söylemek istediğim Avrupa Parlementosu adına, dil açısından yerel belediye başkanlarına hayatın onlara güçleştirilmemesini istiyorum” dedi.

MALATYA OLAYI

Malatya’da 3 kişinin öldürüldüğü yayınevi saldırısını televizyondan öğrendiğini, ancak bu insanların neden öldürüldüğünün henüz netlik kazanmadığını kaydeden Joost Lagendijk, şöyle konuştu:

“Büyük olasılıkla öldürülenlerin Türkiye’de Hıristiyanlığı yayma faaliyetleriyle ilgili olarak öldürüldüklerini düşünüyoruz. Bu insanların böyle korkunç şekilde öldürülmesi Avrupa’ya negatif bir mesaj gönderecektir. Avrupa’da algılama böyle olacaktır. Demek ki Türkiye’de başka bir inanışı yayma çalışmasına girerseniz başınıza böyle şeyler gelecektir. Bu konuda misyonerler konusuda bir paranoya mevcut. Türkiye’de aslında bunun böyle algılanmaması lazım. Başka inanışların yayılması Müslümanlık için tehlike arz etmez. Ettiği düşünülürse böyle böyle olaylar meydana gelir. Tabi ki Türkiye’deki tepkinin ne olacağıda önemli. Bu Hrant Dink olayının arkasında kimlerin olduğunun bulunması değil, olayın arkasındakilerin ortaya çıkarılması ve yargının bunu yapması bizim açımızdan önemlidir.”

Malatya olayında Türk hükümenin bir açıklama yaparak hoşgörü çağrısında bulunmasının doğru olacağını ve böyle bir açıklama ile olayların yatışacağını düşündüğünü ifade eden Lagendijk, “Her iki olayda da yani Hrant Dink ve Malatya olayında önemli olan farklılıkların kabul edilmesidir. Farklı dini düşüncede, farklı etnik kökenden gelmelerinin kabul edilmesidir. Bunun kabul edilmesinin yaygınlaştırılması, hükümetin bu konuda telkinde bulunması önemlidir. Hem sivil toplum örgütleri, hem de medyanın bunu yapması gerekiyor” dedi.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False