GeriEğitim KYK yurt kayıt ücreti ödeme işlemi nasıl yapılacak? KYK yurt kaydı nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KYK yurt kayıt ücreti ödeme işlemi nasıl yapılacak? KYK yurt kaydı nasıl yapılır?

KYK yurt kayıt ücreti ödeme işlemi nasıl yapılacak? KYK yurt kaydı nasıl yapılır?

KYK yurt kayıt ücreti ödeme işlemini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, kayıt aşamasını tamamlamak üzere işlemlerine başlıyor. Peki, KYK yurt kayıt ücreti yatırma ve taahhütname işlemleri sonrasında hangi adımlar izlenecek? İşte, KYK yurt kayıt ücretleri ve yedek yerleştirme süreci hakkında merak edilen bazı bilgiler

Üniversite öğrencilerinin yurt başvurularında öncelikli tercihi olan KYK (Kredi Yurtlar Kurumu), yurt başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 81 il 228 ilçede bulunan 759 yurttan toplam 671 bin 508 öğrenci yararlanabilecek. Asli KYK yurt başvurusunda sonuç alamayan öğrenciler şimdi yedek başvuruları bekliyor. Peki, KYK yedek yurt başvuruları ne zaman alınacak?

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YURT KAYITLARI e-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK
İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, e-Devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yaparak tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun olduğu şehre gidip başvurma zorunluluğu bulunmuyor. Yurtta barınmaya başlanıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde en az 4 adet fotoğraf, kan grubu belgesi, öğrenci belgesi ve Kurum tarafından yapılması muhtemel geri ödemelerde kullanılmak üzere öğrencinin kendisine ait bir IBAN numarasının yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor. Öğrencilerin kaydoldukları üniversitenin akademik takvim başlangıcına göre yurtta barınmaya başlaması gerekiyor. Akademik takvim başlangıcına göre barınmaya başlamayan öğrencilerin yurt müdürlükleri ile iletişime geçerek durumlarını bildirmeleri gerekiyor.

YEDEK YERLEŞTİRMELER YIL BOYUNCA YAPILACAK
İlk yerleştirmede herhangi bir yurda kayıt hakkı elde edemeyen öğrenciler, ilk üç yerleştirmeyi bekleyecek. İlk üç yerleştirme kısa süre içerisinde tamamlanacak. Bu yerleştirmelerin yanı sıra, yıl boyunca yedek yerleştirme süreci devam edecek. 

YURT ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?
Yeni dönemde yurt ücretleri artış gösterecek. Geçen yıl 180 lira olan yurtların ücreti 215 lira, 213 lira olanlar 250 lira, 237 lira olanlar 280 lira, 258 lira olanlar 310 lira, 285 lira olanlar 340 lira olarak tahsil edilecek.

TOPLAM 671 BİN 508 ÖĞRENCİ YURTLARDAN FAYDALANABİLECEK
81 il 228 ilçede bulunan 759 yurttan toplam 671 bin 508 öğrenci yararlanabilecek.

ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİNİN BELGELERİ TESLİM ETMELERİ GEREKİYOR
Özel ya da öncelikli öğrenci statüsünde başvurularını gerçekleştiren öğrencilerin, yurtların hizmete başlamasıyla birlikte özel durum belgelerini teslim etmeleri gerekecek. Bu belgenin teslim edilmemesi halinde ise öğrencinin özel durum statüsü iptal edilecek.

EK YERLEŞTİRME VE DGS ÖĞRENCİLERİ İÇİN SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Ek yerleştirme sürecinde bir programa yerleşen ya da DGS, yatay geçiş gibi seçeneklerle programa yerleşen öğrenciler, başvurularını ilerleyen günlerde yapacak. YURTKUR, öğrencileri bu başvuru süreci hakkında bilgilendirecek.

‘AMACIMIZ YURTLARIMIZIN KALİTESİNİ HER GEÇEN GÜN ARTTIRMAK’
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtlarında kalan 700 bine yakın öğrencinin bulunduğunu söyledi. Vezneciler'deki Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kız Öğrenci Yurdu'nda açıklamalar yapan Bakan Kasapoğlu şöyle konuştu:
"Amacımız, yurtlarımızın kalitesini, güvenliğini ve huzur ortamını her geçen gün arttırmak. Her şey gençler için. Gençler yarınları şekillendirecek ve bu ülkede söz sahibi olacak. Ülkemizin dört bir yanında 750'ye yakın yurdumuz var. Yurtlarda kalan 700 bine yakın öğrencimiz var. Sayımız her geçen gün artıyor. Bizim amacımız yurtlarımızın kalitesini, güvenliğini ve huzur ortamını her geçen gün artırmak. Bunu sağladığımıza da inanıyoruz.

Bakanlık olarak gençlerin huzuruna, mutluluğuna ve yarınlara bakışına çok önem veriyoruz. Öğrencilerimizin bize söyledikleri, ailelerinden duyduklarımız bizleri mutlu ediyor. Gençlerimiz, yurtlarımızı o kadar çok seviyor ki açıkçası yaz tatillerinde bile yurtlarımızda kalmak isteyen gençlerimiz var. Bu anlamda geldiğimiz nokta gerek kapasite gerekse de yurtların güvenliği, temizliği ve ortamı açısından mutluluk verici.

Türkiye, dünyada en genç nüfusa sahip ülkelerden biri. 20 milyona yakın genç nüfusumuz var. Bu, önemli bir güç ve imkân demek. Gençlerimizi yarınlara çok daha güçlü hazırlamanın sorumluluğunu hissediyoruz. Bunun için hem bakanlık olarak hem kabinemizin diğer üyeleri ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde var gücümüzle çalışıyoruz. Biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanımız gençliğe çok önem ve değer veriyor.

ZİNCİR OTELLERLE REKABET EDECEĞİMİZE İNANIYORUZ
Öğrenci yurtlarının sunduğu imkânlar açısından büyük otellerle rekabet edeceğine inanıyorum. 2002’de yaklaşık 180 bin yurt kapasitesi vardı. Şu an 700 bine yakın yurt kapasitemiz var. Bu, gerçekten bir devrimi ortaya koyuyor. Yurtlarımızın, standartları açısından otel konforuyla ciddi anlamda rekabet edeceğine inanıyoruz. Zincir otellerle rekabet edeceğimize inanıyoruz. Bunu sadece biz değil, hem öğrencilerimiz hem de dışarıdan bu konuyu bilenler söylüyor. Cumhurbaşkanımızın bu süreçte vizyonu bize ciddi anlamda güç veriyor. İnşallah yurtlarımızın standartlarını daha yukarılara taşıyacağız. Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayıncaya kadar yurtlarımızın kapasitelerini arttıracağız.

YURTLARIMIZ SADECE GENÇLERİN DEĞİL AİLELERİN DE YUVASI
Öğrenci yurtlarında aile ortamı bulunuyor. Yurtlarımızı ziyaret ediyorum. Kardeşlerimizle hasbihal ediyoruz. Zaman zaman onların düşüncelerini alıyoruz. Önerileriyle ve eleştirileriyle bize katkı sağlıyorlar. Gençlerimizle yurtlarda olan birlikteliklerimiz, sohbetlerimiz ve beraberliklerimiz devam edecek. Tabii ki gençlerimizin sadece barınma ihtiyaçlarını değil, en güzel şekliyle beslenme ihtiyaçları da var yurtlarımızda. Hakikaten dört dörtlük bir menümüz var. Bunun yanında yurtlarımızda kültür ve sanat boyutuyla, kişisel gelişimle, dil eğitimiyle, söyleşilerle ve konserlerle desteklediğimiz bir süreç var. Bu da yurtlarımızı hakikaten ikinci bir üniversite kılıyor.

Öğrenciler yurtlarda edindikleri dostluğu geleceğe güçlü bir şekilde taşıyor. Ben bu çerçevede hem gençlerimize hem de değerli ailelerine teşekkür ediyorum. Gençlerle olan irtibatımız daha güçlü bir şekilde devam edecek. Burası sadece gençlerimizin değil ailelerimizin de yuvası. Ailelerimize, istedikleri zaman gençlerimizi görmek, ortamlarını bizzat yaşamak için kapılarımız her zaman açık. Hem ben hem de arkadaşlarım, ailelerle olan irtibatımızı sürekli bir şekilde tutmayı düşünüyoruz. Aileler yavrularını bizlere emanet ediyor. Biz de ailelerini aratmayacak bir şekilde onlara o şefkati ve sıcaklığı sunma yolunda tüm arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ben bu vesileyle Kredi Yurtlar Kurumu’yla ilgili tüm çalışma arkadaşlarıma, bakanlıktaki mesai arkadaşlarıma, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndaki temizlik görevlisinden güvenliğine ve yöneticisine kadar tüm ekibimize teşekkür ediyorum. Bu akademik yılda da tüm öğrencilerimizi aile şefkati ve sıcaklıklığıyla karşılayacağız. Onlara en güzel şekilde hep birlikte hizmet edeceğiz. Onlar da bizleri yarın başarılarıları ve ülkemiz için gerçekleştirecekleri katkılarla en güzel şekliyle temsil edecek.” (AA)

False