GeriGündem KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Üniversite burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Üniversite burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?

KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Üniversite burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?
Abone Olgoogle-news

Üniversite öğrencilerine her yıl devlet tarafından sağlanan maddi destek kapsamında, KYK burs ve kredi başvuruları için gözler yapılacak açıklamaya çevrildi. KYK tarafından açıklanan tarihleri kaçırmak istemeyen öğrenciler, 'KYK burs başvuruları ne zaman? sorusunun yanıtını arıyor. Peki, KYK kredi ve burs başvuruları hangi tarihte yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylar.

2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte en çok araştırılan konulardan biri de KYK burs başvuruları oldu. Bu konuda beklenti içinde olan yüz binlerce öğrenci, KYK'dan yapılan açıklamalara odaklanmış durumda. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Yükseköğrenim öğrencilerini maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs ve kredilerin başvurularına yönelik heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs başvurularının tarihi yoğun şekilde araştırılıyor. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar...

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

2019-2020 eğitim dönemi için kredi ve burs başvuruları KYK’dan bir açıklama gelmedi ancak geçtiğimiz yıl; yurt başvuruları 3 Eylül, burs başvuruları ise 15 Ekim tarihleri arasında alınmıştı. Bu yıl yurt başvurularının 19 Ağustos’ta alınmış olması nedeniyle burs başvurularının da geçen yıla oranla daha erken başlaması bekleniyor.

BAŞVURULAR E DEVLET'TEN YAPILACAK

Yakın zaman içinde başlaması ön görülen KYK burs başvuru işlemi, online olarak oldukça kolay şekilde yapılıyor. Başvuruların geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi e-Devlet üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor.

E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamamaları için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yapılan başvurular geçersiz sayılacak.

BURS İMKANINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle