Kuzulu fıkrası deprem yarattı

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in önceki gün anlattığı ‘Aslanla-kuzu’ fıkrası, siyasi çevrelerde dünün en çok konuşulan konularından biri oldu. Siyasiler, fıkrada geçen ‘‘aslan’’ ve ‘‘kuzu’’ için kastedilen kesimleri adlandırdı önce.

Aslan: Asker

Kuzu: İktidar

Peki ya fıkradaki ‘‘Profesör’’?.. Bu profesör Cumhurbaşkanı, yani kendisi olabilir mi?

Özellikle ANAP'lılar, bu fıkranın içinde bulunduğumuz ortama yakışmadığını ileri sürdüler. Bu yüzden, Cumhurbaşkanı'na ‘‘sitem’’ ettiler. ANAP'lılar, ‘‘Cumhurbaşkanı ne demek istiyor? Bu fıkradaki aslan kim, kuzu kim, profesör kim? Kuzunun hükümet, kendisinin de profesör olduğunu mu söylemek istiyor. Bu doğru bir tutum değil’’ dediler.

KUZULAR LİSTESİ

Siyasiler, bir de aslana yem olan kuzuların çetelesini çıkarmaya çalıştılar. İşte ANAP kulislerinde çıkarılan kuzular listesi:

27 Mayıs 1960: Menderes Hükümeti

12 Mart 1971 : Demirel Hükümeti

12 Eylül 1980: Bütün siyasiler

28 Şubat 1997: Erbakan-Çiller koalisyonu

20 Mart 1998 : Yılmaz Koalisyonu

İŞTE FIKRA

Cumhurbaşkanı Demirel, önceki gün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Aşık Veysel'i anma programından sonra, gazetecilerin ısrarlı sorularını önce, ‘‘Bugün aşıklar günü, üstüme gelmeyin’’ diyerek yanıtsız bırakmış ama bir gazetecinin, Aşık Veysel'in ‘Koyun kurt ile gezerdi, fikir başka başka olmasaydı’ dizelerini anımsatması üzerine şu fıkrayı anlatmıştı:

‘‘İddialı bir profesör, ‘Aslanla kuzunun aynı kafeste barış içinde yaşayacağını' ileri sürerek, bu tezini kanıtlamak için bir hayvanat bahçesinde denemek istemiş. Herkes itiraz etmiş, ‘Olamaz, aslan kuzuyu yer' demişler. Profesör ısrar etmiş, ‘Ben başaracağım' demiş. Sonunda profesör, deneyini başlatmış. Bir hafta sonra deneye itiraz edenler hayvanat bahçesine geldiklerinde bir de ne görsünler; aslanla kuzu aynı kafeste sakin sakin duruyorlar. Adamlar şaşırmış, ‘Bunu nasıl başardınız' diye sormuşlar. Profesör gayet sakin yanıtlamış: ‘Hergün kafese yeni bir kuzu koyuyoruz.’’

Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası: