GeriGündem Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda yangın kontrol altına alınırken, 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu yangınla ilgili açıklamada bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Bafra Orman İşletme Şefliği, Samsun İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ve 19 Mayıs Belediyesi personelinin sürdürdüğü yangını kontrol altına alma ve soğutma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Yangın bazı bölgelerde sonra ermiş olsa da araziden dumanlar ve alevler yükselmeye devam ediyor. Yangına arazözler ve iş makineleri müdahale ediyor. Rüzgarın etkisiyle bir su kanalına doğru ilerleyen yangının ilerleyen saatlerde etkisini yitirmesi umut ediliyor.

Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu yangında şu ana kadar 200 hektar alanın etkilendiğini belirtti. Topaloğlu, “Yangının tam ne zaman başladığı daha sonraki bilgilerle belli olacak. Bize ve kaymakam beye saat 12.00’de haber verildi. O zamandan beri buralardayız. En son iş makinemizin gelmesiyle birlikte şu anda kontrol altına almaya çalışıyoruz. Yanan yer makilik ve çalılık bir alan ama ne olursa olsun habitatın çok yüksek olduğu, canlı türünün çok fazla olduğu, ekolojik yaşamın çok fazla yaşandığı bir bölge burası. Ondan dolayı ölen canlılar noktasında üzüntülüyüz. Hem de doğal bitki örtüsü de tabii bir 20-30 yılda ancak bu hale gelir. Bundan dolayı üzüntülüyüz ama herhangi bir can kaybı, herhangi bir eve sirayet, bir mala zarar gelmedi şu ana kadar. Onu kontrol altına almaya çalışıyoruz. İnşallah bu gece olamadan soğutma çalışmaları da tamamlanarak bunu kontrol altına alacağımız düşünüyorum” dedi.

Kuş Cenneti ‘cehenneme’ döndü

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde sazlık ve makilik alanda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin çalışması sonucunda kontrol altına alındı. İş makineleri ile yangının bulunduğu alanın çevresinde hat oluşturulup alevlerin yayılması engellendi.

’YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR’

Ondokuzmayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "Yangının bulunduğu alanda tabii ki doğal yaşam vardı ve hayvanlar yaşıyordu. Bu noktada çok üzgünüz. Yapılan çalışma ile yangının yakınlardaki Galeriç Ormanları’na ve evlere sıçraması engellendi. İnşallah kaza ile olmuştur. Uzmanlar yangının nasıl çıktığı ile ilgili araştırmalarını yapacaklar. Yaklaşık 2 bin dönüm alan tahrip olmuş durumda tabi ki bizimde ciğerlerimiz yandı burada" diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle