GeriGündem Kuruyan göl yağışlarla canlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuruyan göl yağışlarla canlandı

Abone Olgoogle-news

Kış aylarındaki kar ve yağmur yağışlarıyla su tutan Akşehir Gölü'nde toplam sulak alan 50 kilometrekareye, en derin yer ise 2 metreye ulaştı. Ancak yaz aylarında gölün tekrar kuruma riskinin yüksek olduğu bildirildi.

Konya'nın Akşehir Belediyesi ve Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 15 yıl öncesine kadar toplam 350 kilometrekare alana sahip Akşehir Gölü, son yıllarda beslendiği kaynaklarının üzerine göletlerin kurulması ve tarımsal sulama için kontrolsüz su çekilmesi yüzünden geçen yaz tamamen kurudu.

Türkiye'nin büyüklüğü ve sağladığı gelirle ekonomik açıdan en önemli gölleri arasında bulunan Akşehir Gölü'nün kuruması yakınlarındaki Eber Gölü'nü de olumsuz etkiledi. Ekolojik dengenin ve yağış rejiminin bozulması Eber Gölü'nde de su çekilmesinin yaşanmasına yol açtı.

SULAK ALAN GÖRÜNÜMÜ UZUN SÜRMEYECEK

Bir zamanlar yılda 250 ton sazan, 400 ton kerevit ve 150 ton turna balığının çıktığı Akşehir Gölü, geçen yaz tamamen kurumasının ardından kış yağışlarıyla tekrar sulak alan görünümüne kavuşmaya başladı.

Belediye yetkilileri, şu anda gölün toplam sulak alanının 50 kilometrekareye, en derin yerinin ise 2 metreye kadar ulaştığını belirterek, gölün yağışlar dışında herhangi bir kaynaktan beslenmediğini kaydetti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye yetkilileri ise küresel ısınma yüzünden yaz aylarının sıcak geçmesi ve kontrolsüz su çekilmesi halinde Akşehir Gölü'nde biriken bu suyun kaybolacağını, gölün yine kuruyacağını söylediler.

Bölgede gölü besleyen kaynaklardan artık su akmadığını, bazılarının üzerine göletlerin kurulduğunu, bazılarının ise kuruduğunu ifade eden yetkililer, “Su kaynaklarından beslenemiyor ama çekilen su çok. Bu durumda gölün bu haliyle kalması olanaksız” dediler.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle