GeriGündem Kurtulmuş: Bu uluslararası terör siyasetidir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurtulmuş: Bu uluslararası terör siyasetidir

İMAM Hatip Liseleri Mezunları Mensupları Derneği’nin (ÖNDER) iftarına katılan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Hakkari Geçimli’deki terör saldırısı ile ilgili soruyu, "Bu uluslararası terör siyasetidir. Bugün cümle alem biliyor ki, ne PKK’nın ne başka bir terör örgütünün yaptıkları tek başına yapabileceği işler değildir. Mutlaka arkalarında bir takım büyük güçler, istihbarat desteği, lojistik destek, her türlü destek var" dedi. Kurtulmuş, AK Partiye katılma süreci ile ilgili soruyu ise, "Bayramdan sonra şekillenecek" diye yanıtladı.

Topkapı’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal tesislerindeki iftara, Numan Kurtulmuş’un yanı sıra, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ÖNDER Başkanı Hüseyin Korkut ve çok sayıda davetli katıldı.

İMAM HATİP MESELESİ SADECE OKUL MESELESİ DEĞİLDİR

İftarda yaptığı konuşmada, İmam Hatip okullarının Türkiye’nin önemli sosyolojik olgularından biri olduğunu belirten Numan Kurtulmuş, "İmam Hatip meselesi sadece bir okul meselesi değildir. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir okul, karşısında bu kadar şiddetli siyasi iradenin baskıları olmasına rağmen ayakta duramaz. İmam Hatip meselesi sadece okulların ayakta tutulması meselesi değildir. Sadece insanların çocuklarına dinini öğretmesi meselesi de değildir. İmam Hatip okulları meselesi bu memlekette millete yabancılaşmış siyasi elitlere karşı milletin vermiş olduğu mücadelenin somut bir algısı, somut bir göstergesidir" dedi.

FİLLER TEPİŞİYOR ÇİMENLER EZİLİYOR

Suriye ve Arakan’da yaşanan olaylara değinin Kurtulmuş, "Bugün biz iftarımızı rahat bir şekilde yapıyoruz, ama Suriye’de onlarca masum Müslüman iftar saatine yaklaşamadan öldürülüyor. Arakan’da dünyanın gözü önünde katliam yaşanıyor. Somali’de insanlar açlıktan ölüyor. Tabi ki, biz buralara yardım edeceğiz. Ama asıl üstümüze düşen, şu soruyu sormamız gerekiyor. Arkadaş 40-50 sene evvel bir tek insanın ölmediği Somali’de, ya da dünyanın başka bir yerinde insanlar neden ölüyor. Ne oluyor da bugün Suriye’de 20 bine yakın insan ölüyor. Ne oluyor da bugün 4.5 milyon Müslüman’ın yaşadığı Arakan’da dünyanın gözü önünde bir zulüm, katliam, soykırım, etnik temizlik gerçekleştiriliyor. Bu sorunun cevabını vermeden, bu sorunların çözülmesi mümkün değildir. Adaletin, insanlığın, paylaşımın olmadığı, kim güçlüyse haklı olduğu bir düzen kuruldu. Suriye’de 20 bin insan ölüyor. Niçin belli çevreler bunu kınamanın ötesine geçemiyor. Olan şu; burada filler tepişiyor, çimenler eziliyor. Dünyanın büyük güçleri tepişiyor, bu ülkenin halkları ölüyor. Niçin BM Güvenlik Konseyi’nde Çin, Rusya, ABD, İngiltere’nin veto hakkı var da Türkiye’nin yok. Ya da Hindistan’ın neden yok. Çünkü sistem böyle kuruldu. Güçlünün olduğu ama adaletin olmadığı bir sistem" şeklinde konuştu.

2009’DAKİ SÜREÇ BAŞARILI OLSAYDI TERÖRÜN ELİNDE MALZEME OLMAZDI

Numan Kurtulmuş, iftar çıkışında basın mensuplarının Hakkari’de Geçimli’de 6’sı asker 2’si koruyucu 8 kişinin şehit olduğu saldırıyla ilgili soruyu, "Belli yerlerden, belli merkezlerden düğmeye basıldı. Biz başından beri, yıllardır terörü sadece terör olarak ifade etmiyoruz. Terör uluslar arası terör siyasetidir. Bugün cümle alem biliyor ki, ne PKK’nın ne başka bir terör örgütünün yaptıkları tek başına yapabileceği işler değildir. Mutlaka arkalarında bir takım büyük güçler, istihbarat ve lojistik destek var. Lanetliyoruz, ama sadece lanetlemenin ötesinden artık Türkiye, bu terörü ciddi biçimde bitirecek şekilde ele almalıdır. Bunu yaparken de terörü sadece bir güvenlik sorunu olarak görmemeli. Türkiye’de Kürt sorununu kalıcı bir şekilde barış içerisinde çözecek adımların atılması gerekir. 2009’da başlatılmış olan o süreç gerçekten başarılı ile sonuçlandırılmış olsaydı bugün terörün elinde kullanabileceği en ufak bir malzeme kalmayacaktı. Yeniden bütün siyasi partilerin, bunu düşünmesi lazım. Mesele sadece askeri tedbirlerle önlenebilecek olmanın çok ötesine gelmiştir. Bu ülkenin vatandaşlarının eşit ve özgür yurttaşlar olduğu bilinciyle yeni bir Türkiye inşa etmek ve terör örgütünün bir daha bu ülkenin çocuklarını kullanıp kandıramayacağı bir şekilde ileri Türkiye’yi kurabilmektir. Teröre destek veren ülkeler ve çevreler aklını başına almak durumundadır. Artık Türkiye’de sabrın son noktasına doğru geliyoruz. İnşallah en kısa zamanda teröre gerekli cevap verilir ve Türkiye barış ve esenlik yurdu haline gelir" diye cevapladı.

KARAKOLLARIMIZ MALASEF KENDİNİ KORUYABİLECEK DURUMDA DEĞİL

Numan Kurtulmuş, karakolların yenilenmemesi ile ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine, " Oluş şekilleri itibariyle birbirinin benzeri saldırılandır. Çok sayıda militan, ellerinin kollarını sallayarak geliyorlar ve karakollarımıza saldırarak evlatlarımızı şehit ediyorlar. Öyle görünüyor ki, saldırılara maruz kalan karakollarımız maalesef kendisini koruyabilecek imkana sahip değil. Binaların gözden geçirilmesi ve uzmanlarının bunları konuşması gerekiyor. Ve yıllardır konuştuğumuz bu birliklerimizin bu kadar kolay saldırıya maruz kalmaması lazım. Çok sayıda piyadeye sahip bir orduya sahip olmamız 21. yüzyılda marifet değildir. Mühim olan gerçekten en iyi teknolojiyi kullanana, en iyi eğitimi almış, gerçekten savaşma nitelikleri yüksek olan uzman ordunun oluşmasıdır. Terörle mücadelede yıllardır hep aynı şeyler söylendi durdu. Ama maalesef görüyoruz ki, askerlerimizin de önemli kısmının, terör örgütüne karşı son derece iyi donatılmış birimlerle mücadele vermesi gerekiyor" diye cevapladı. Kurtulmuş, AK Partiye katılma süreci ile ilgili soruyu ise, "Prosedür devam ediyor, bayramdan sonra şekillenecek" diye yanıtladı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle