GeriGündem Kürtaj yasağı bir varmış bir yokmuş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürtaj yasağı bir varmış bir yokmuş

Abone Olgoogle-news

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın İstanbul’daki 37 kamu hastanesini arayarak isteğe bağlı kürtaj yapıp yapmadıklarını sorguladıkları ve sadece üçünden “Evet” yanıtı aldığı raporla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, “Herhangi bir kısıtlama yok” dedi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir ise kamu hastanelerinin isteğe bağlı kürtaj yapmak istemediklerini doğruladı.

BAKANLIK: İSTEĞE BAĞLI YAPILIR

Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “10 hafta sonuna kadar tıbbi bir zorunluluk olmadan isteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılmasının bakanlığımıza bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak tüm yönleriyle sağlıklı bir gebelik sonlandırılma işlemi yapılabilmesi için belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi zorunludur” dendi.

‘SGK KAPSAMINDAN ÇIKARILDI’

Oysa fiili durum bakanlığın iddiasından farklı. Prof. Dr. Demir, isteğe bağlı kürtajın SGK kapsamından çıkarıldığını ve yapan hastane bulunması halinde de kişi tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi. Birçok tıp fakültesi hastanelerinin de kürtajı reddettiğini belirten Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “Kürtaj, muayenehanede yapılabilen işlemler arasından da çıkarıldı. Tanı amaçlı kürtajlar bile yasaklandı. Kısacası ‘Öldürmüyoruz ama içinde bir litre hava olan odaya bıraktık, idare edin’ deniyor.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle