GeriGündem Kurban vekaleti nasıl verilir ve kimlere verilir? Kurban vekaleti alırken ne denir? Diyanet yanıtladı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban vekaleti nasıl verilir ve kimlere verilir? Kurban vekaleti alırken ne denir? Diyanet yanıtladı!

Kurban vekaleti nasıl verilir ve kimlere verilir? Kurban vekaleti alırken ne denir? Diyanet yanıtladı!

Kurban vekaletinin nasıl verileceği, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşların odaklandığı konulardan oldu. Diyanet bilgisine göre kurban vekaleti verecek olanlar 2021 kurban vekalet fiyatlarına göre hazırlıklarına başlayacaklar. Kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilecek olan Müslümanlar bu hususta iletişim araçları vasıtasıyla vekaletini verebilecekler. Dinen caiz olan kurban vekaleti, vekil tayin edilen kişi ya da kurum aracılığı ile yerine getiriliyor. Peki, Kurban vekaleti nasıl verilir? Kurban vekaleti alırken ne denir? İşte, o konuyla ilgili Diyanet'ten yapılan açıklamalar.

Kurban vekalet işlemi İbadetlerini yapmak isteyen pek çok Müslüman tarafından takip ediliyor. Yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak bu yıl belirlenen vekalet ücreti doğrultusunda Müslümanlar vekaletlerini verebilecekler. Zilhicce ayının en önemli ibadetlerinden olan kurban ibadeti kurbanlık hayvanı kesme yetkinliği olmayan kişiler tarafından verilebiliyor. Kurban vekaleti, kesim esnasında hayvanın yanında bulunan bireylerce sözlü olarak da verilebiliyor.

KURBAN VEKALETİ NEDİR?

Kurbanlık kesme yetisine sahip olmayan kişileri verdiği kurban vekaleti, bazı koşullar dahilinde yerine getirilebiliyor. Bu nedenle Kurban vekaleti, kendilerine vacip kılınan ibadetleri yerine getirmek isteyen Müslümanların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Kurbanlık hayvanı kesme yetkinliğine sahip olmayan bireylerin, kesme yetisine sahip olan birisine bu hakkı tanımasına vekalet denilmektedir. Kurban vekaleti, kesim esnasında hayvanın yanında bulunan bireylerce sözlü olarak verilebilmektedir. Ancak kurbanlığın sahibi ya da hissedarı o an orada bulunma imkanına sahip değilse, telefon ve internet gibi araçlarla da bu vekaleti yerine getirebilmektedir.

Kurban vekaleti verebilmek için çağın imkanları arasında bulunan faks, internet gibi iletişim araçları da kullanılabilmektedir. Nitekim kurban vekaletinde önemli olan kişinin niyetinin Allah için olması ve kurbanın vekaleten kendi adına kesilmesidir.

VEKALET NASIL VERİLİR?

Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü’l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)
Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.

Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False