GeriGündem Kurban kesmenin fazileti ve dini hükmü nedir? Kurban kesmenin önemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban kesmenin fazileti ve dini hükmü nedir? Kurban kesmenin önemi

Kurban kesmenin fazileti ve dini hükmü nedir? Kurban kesmenin önemi

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle birlikte kurban ibadetini yerine getirecek olan kişiler bazı detayları da merak ediyor. Bu konulardan biri de kurban kesmenin önemi... Peki kurban kesmenin fazileti ve dini hükmü nedir? İşte Diyanet'in konuyla ilgili açıklaması...

Bayramda araştırılan konulardan biri de kurban kesmenin önemi. Bayrama az bir zaman kala pek çok kişi kurban kesmenin faziletini ve dini hükmünü sorguluyor. İşte İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili verdiği bilgiler...

Kurban kesmenin fazileti ve dini hükmü

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False