GeriGündem Kurban kaçıncı güne kadar kesilmeli? Diyanet yanıtladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban kaçıncı güne kadar kesilmeli? Diyanet yanıtladı

Kurban kaçıncı güne kadar kesilmeli? Diyanet yanıtladı

Dört gün süren Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz 2021'de başlayacak. Kurban kesiminde dikkat edilecek bazı hususlar bulunuyor. Kurban ibadetini eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler, " Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?" sorusuna yanıt arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kurban kesimi zamanı ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler yer alıyor.

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False