GeriGündem Kuleli Askeri Lisesi mezunları diplomalarını aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuleli Askeri Lisesi mezunları diplomalarını aldı

Kuleli Askeri Lisesi mezunları diplomalarını aldı
refid:26787432 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Kuleli Askeri Lisesi 168. Dönem Mezunları'nın diplomaları törenle verildi. 177'si Türk, 10'u Azeri, 4'ü Kazak,2'si Afgan,1'i Kıbrıslı ve 1'i Arnavut olmak üzere 195 öğrenci mezun oldu.

Mezuniyet törenine Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Kuleli Askeri Lisesi Komutanı Kurmay Albay Erdoğan Alp, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ile bazı emekli komutanlar ve öğrenci aileleri katıldı.
Bando eşliğinde öğrencilerin geçiş yapması ile başlayan tören de İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Kuleli Askeri Lisesi Komutanı Kurmay Albay Erdoğan Alp, bir konuşma yaptı. Alp "1885 yılından beridir yetiştirdiği seçkin şahsiyetlerle gerek devlet hayatında gerekse silahlı kuvvetlerin bu düzeye erişmesinde önemli role sahip şanlı Kuleli Askeri Lisesi'nin 168. dönem mezuniyet törenine teşrifleriniz bize kıvanç verdi. Bugün onlar aile, vatan ve millet sevgisiyle Atatürk İlke ve İnkilapları'nın yılmaz bekçileri olarak mezun oldular. Öğrencilerimizin bugüne gelmesinde sizden görümüş olduğumuz destek ve anlayış için candan teşekkürlerimi sunarım" diye konuştu.

DÖNEM BİRİNCİSİ KONUŞMA YAPTI

Öğrenciler adına konuşan okul birincisi Kerem İlhan ise, "Biz 2020 li yılların genç subayları olarak geleceğin Türkiyesi'nin teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) saflarında yera alacağız. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür birer bireyler olacağız. Gerekirse vatanın kutsal toprağı için kanımızı son damlasına kadar akıtacağız. Şanlı bayrağımızın ay yıldızını burçlarda dalgalandıracak, ebedi başkomutan gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emanet ettiği çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçileri olacağız. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü ve milletin bekaasının teminatı olacağız. Çünkü biz sizin evlatlarınızız. Çünkü biz Kuleli'nin evlatlarıyız. Çünkü biz ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün evlatlarıyız" şeklinde konuştu.

"AİLELERİ OLARAK SİZLERİN DE GURUR DUYMASINI BEKLİYORUZ"

EDOK Komutanı Salih Zeki Çolak ise Kuleli Askeri Lisesi'nin dünya literatüründe çok farklı bir yeri olduğunu belirterek "1 yıllık dönemde yakinen takip ettiğim, gurur duyduğum en güzel özellik ülkemize, vatanımıza, milletimize aşık, ailerini en iyi şekilde temsil eden birer genç olmalıdır. Bu gençlerimizi emanet eden saygı değer ailelerimizin evlatlarını Türkiye Cumhuriyeti ulusu adına teslim aldık. En iyi şekilde 5 yıl eğitime tabi tutarak TSK'nın en üst rütbesinde görev alacak altyapıyla hayata hazırlamaya devam ediyoruz. Komutanları olarak gurur duyuyoruz. Aileleri olarak sizlerin de gurur duymasını bekliyoruz" diye konuştu.
Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından Öğrenci Şeref Andı okunurken, okul birincisi Kerem İlhan, Yaş Kütüğü'ne dönem plaketi çaktı. Kuleli Askeri Lisesi 168. Dönem birincisi Kerem İlhan diplomasını Emekli Orgeneral Hikmet Bayar'dan aldı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ün oğlu da askeri liseden mezun olanlar arasındaydı. Vali Düzgün de dereceye girenlere diplomalarını verdi.
Törenin ardından okul komutanlığı devir teslim töreni yapıldı. Okul komutanı Kurmay Albay Erdoğan Alp, görevini Kurmay Albay Muammer Aygar'a devretti. Tören, Kuleli Marşı ve geçit töreninin ardından sona erdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle