GeriGündem Kritik tape, kritik zirve
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik tape, kritik zirve

Kritik tape, kritik zirve
refid:26096345 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanlığı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in, Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesine yönelik saldırıyı değerlendirmek üzere yaptıkları görüşmeye ilişkin olduğu iddia edilen ses kayıtları internete düştü.

30 Mart seçimlerine kilitlenen Türkiye'de son bir hafta içinde seçim dışında konuşulan tek konu, Suriye oldu. Ve seçimlere üç gün kala, internete sızdırılan bir ses kaydı üzerine Türkiye gündemi tümüyle Suriye konusuna odaklandı.

YouTube’a ‘seçim güdümü’ isimli hesaptan yüklenen ses kaydının bir "ortam dinlemesi" olduğu, konuşanların ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel olduğu iddia edildi.

Ses kaydında 4 kişi Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında, Türkiye'nin atabileceği adımları ele alıyorlar. Konuşmada, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprağı olan Suriye'deki Süleyman Şah Karakolu'nun adı geçiyor. Suriye'de aşırı dinci IŞİD militanları, geçen hafta Süleyman Şah Karakolu'nun da içinde yer aldığı bölgeyi ele geçirmiş, burada görev yapan Türk askerlerini de tehdit etmişti.

Gül, Sinirlioğlu’nu çağırdı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplantıya katılanlardan müsteşar Sinirlioğlu’nu görüşme için çağırdı. Bugün İstanbul’da olacağı için Gül, devlet günü kapsamında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile dün bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Sinirlioğlu’nun, resmi programda yer almayan yabancı bir konukla yapılacak görüşmeye katıldığı bilgisini verdiler.

İnternete düşen ses kaydı hakkında bilgi sahibi olan Gül’ün, bu konuda Sinirlioğlu’ndan bilgi almak istediği de bildirildi.

BAKAN YILMAZ'DAN TAPE AÇIKLAMASI
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz "Ben bir şey söylemiştim. Bir karşı casusluk operasyonudur demiştim, değil mi? Bazıları bunun gerçek olmadığını düşünüyordu. Farklı bir nitelendirme, yanlış bir tasvir felan, tanımlama sanıyordu. Şimdi bunlar gösterdi ki bu yolsuzluk değil, doğru mudur? Süleyman Şah'la, Suriye ile ilgili bir görüşmede yolsuzluk olur mu? Olmaz. Bu nedir, bu devlete karşı, karşı istihbarat yapmaktır. İnşallah hukuk gereğini yapar diyoruz. Burada sıkıntı nedir, bunu yapan insanların biz kendi kardeşlerimiz olduğunu sanarak bu gaflete düştük, öyle diyelim yani" dedi.

MGK TOPLANIYOR İDDİASINA YALANLAMA

Suriye'ye bu ülkede ve Türkiye'de yaşanan son gelişmeler üzerine, Milli Güvenlik Kurulu'nun olağanüstü toplanacağı iddia edilmişti. Başbakanlık kaynakları MGK'nın olağanüstü toplanacağı iddiasının gerçek olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever de, MGK'nın olağanüstü toplanacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False