GeriGündem Türk hava sahası Kuzey Irak'a uçuşa kapatıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk hava sahası Kuzey Irak'a uçuşa kapatıldı

Türk hava sahası Kuzey Irak'a uçuşa kapatıldı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. MGK'dan Türk hava sahasının Kuzey Irak'a kapatılması, İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak'a devredilmesi ve OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı aldı. Açıklamada "Merkezî Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihî derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir" denildi. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Bekir Bozdağ, "MGK tavsiyesiyle hava sahamız IKBY'ye kapatılmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen MGK'da OHAL, İdlib operasyonu, bağımsızlık referandumunun ardından Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne yönelik yaptırım planlarıyla ABD ile yaşanan vize gerginliği de ele alındı. Toplantının ardından Kuzey Irak'a hava sahasının kapatılması ve OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı alındı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının süresi 19 Ekim'de doluyordu. 

MGK açıklamasının tam metni şöyle:

1 -Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib’te “gerginliği azaltma görev gücü” kapsamında yürüttüğü harekât hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. Suriye’de kalıcı barışı tesis etmek amacıyla, Astana mutabakatı çerçevesinde görev yapan unsurlarımızın İdlib çatışmasızlık bölgesindeki görevini başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.

2- Irak Anayasası’nı ihlal eden gayrımeşru IKBY referandumu sonrasında atılan adımlar değerlendirilmiş; alınması öngörülen yeni tedbirler müzakere edilmiştir.
Türk Hava Sahası’nın IKBY’ne kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Merkezî Irak Yönetimi’nce devralınması sürecinin başlatılması hükûmete tavsiye edilmiştir.

Bu çerçevede merkezî Irak Yönetimi’nin tüm ülkede anayasal egemenliğini tesis etmek üzere ve özellikle Kerkük’te attığı adımlar değerlendirilmiş; Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önem bir kez daha vurgulanmıştır.

Merkezî Irak Yönetimi’nin Kerkük’te yürüttüğü operasyonun, şehrin son dönemde bozulmaya çalışılan demografik yapısının, tarihî derinliğine uygun şekilde tesisini de sağlamayı amaçlaması hususundaki hassasiyetimiz ve beklentimiz özellikle belirtilmiştir.

3- FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hâl değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere hükümete, olağanüstü hâlin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

BOZDAĞ AÇIKLADI: TÜRK HAVA SAHASI KUZEY IRAK'A UÇUŞA KAPATILDI

MGK sonrası toplanan Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararları hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ açıkladı. Bozdağ, "Türk hava sahası, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine, bakanlar kurulumuz uçuşa kapatmıştır. Bundan sonra Türk hava sahasını Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin bulunduğu alanlara uçamayacak. Ve oradan kalkan uçaklar da Türk hava sahasını kullanamayacaktır. İbrahim Halil Sınır Kapısı’nın Irak hükümetine devri konusunda çalışmaların başlatılması hususunda da MGK tavsiye kararı aldı. Bakanlar Kurulu’nda da sınır kapısının Irak hükümetine devri çalışmalarının başlatılması kararı verildi" dedi. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False